Rzeszów
W czwartek, 5 stycznia br. w sali konferencyjnej KW PSP w Rzeszowie odbył się briefing prasowy oraz prezentacja projektu budowy pierwszej w Polsce sieci zwiększonego zasięgu radiowego Państwowej Straży Pożarnej obejmującej całe województwo.
Głównym celem realizacji projektu jest osiągnięcie 100% pokrycia terenu woj. podkarpackiego zasięgiem radiowym na kanałach powiatowych Komend miejskich i powiatowych Państwowej Straży Pożarnej woj. podkarpackiego. Powiatowy kanał radiowy jest bezpośrednio związany z koordynacją działań ratowniczo gaśniczych na terenie każdego powiatu. –rozpoczynając konferencję powiedział nadbryg. Andrzej Babiec. – Przed rozpoczęciem realizacji projektu pokrycie zasięgiem radiowym na kanale powiatowym szacowane jest na około 70% powierzchni województwa podkarpackiego.
Realizacja obecnego etapu to efekt długofalowej strategii rozwoju łączności radiowej obranej przez KW PSP w Rzeszowie w roku 2019 roku.
Dla zobrazowania wyników realizacji budowy sieci zwiększonego zasięgu radiowego w woj. podkarpackim koniecznym jest zwrócenie uwagi na najbardziej efektowny skutek realizacji I etapu projektu, czyli zastąpienie wielu urządzeń tele- i radiokomunikacyjnych na biurku dyżurnego Stanowiska Kierowania w KM/KP PSP konsolą dyspozytorską, która w jednym miejscu integruje te urządzenia. W praktyce wygląda to tak, że dyżurny w celu nadania korespondencji radiowej, zamiast naciskać przycisk nadawania w mikrofonie konkretnego radiotelefonu, wybiera na ekranie konsoli ikonę radiotelefonu, z którego chce nawiązać korespondencję radiową i analogicznie, nie musi nasłuchiwać, z którego radiotelefonu słychać korespondencję radiową, tylko konsola „pokazuje” (podświetla ikonę) z którego radiotelefonu nadawana jest korespondencja. Pozwala to na sprawne i ergonomiczne zarządzanie zasobami tele- i radiokomunikacyjnymi. System ten jednocześnie pozwala na „dokładanie” zasobów do obsługi, bez konieczności zapewniania dodatkowego miejsca na biurku i komplikowania pracy dyżurnego – podaje KW PSP w Rzeszowie.
Budowa sieci zwiększonego zasięgu w woj. podkarpackim będzie polegała na dostarczeniu do powiatów wykazujących niewystarczające pokrycie zasięgiem radiowym rozwiązań wdrożonych w pierwszym etapie w powiecie rzeszowskim, kiedy w ramach zakupu i uruchomienia systemu integrującego środki łączności jednocześnie uruchomiono sieć zwiększonego zasięgu na bazie 8 zdalnie sterowanych stacji bazowych, zlokalizowanych w OSP Błażowa Dolna – Mokłuczka, OSP Kamień, Dom Myśliwski Koła Łowieckiego Bażant-Lubenia, Nadleśnictwo Głogów, OSP Sokołów, Wieża operatora GSM PLAY – Dynów, OSP Wola Rafałowska, Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ – Kielnarowa.
Sieć zwiększonego zasięgu w powiecie rzeszowskim to poligon testowy dla realizacji całego przedsięwzięcia, którym jest sieć zwiększonego zasięgu w całym województwie.
Korzyści wynikające z realizacji projektu:
- budowa sieci zwiększonego zasięgu w 19 powiatach woj. podkarpackiego i włączenie do sieci zwiększonego zasięgu powiatu rzeszowskiego dwóch nowych stacji wyniesionych – efekt to blisko 100-procentowe pokrycie zasięgiem radiowym uzyskiwanym z radiotelefonów przewoźnych,
- zastąpienie decyzji ratownika w akcji przez system „voting”, który badając siłę sygnału z jego radiotelefonu „decyduje”, przez którą stację wyniesioną zostanie obsłużony, co zwalnia strażaka z obowiązku decydowania, w jaki sposób może nawiązać łączność ze stanowiskiem kierowania,
- skuteczne alarmowanie jednostek OSP zlokalizowanych w zasięgu stacji wyniesionych.
Dla zapewnienia 100% pokrycia zasięgiem radiowym w sieciach powiatowych zostaną zainstalowane 73 stacje bazowe (radiotelefony z układami antenowymi), w tym 47 sterowanych z wykorzystaniem radiolinii i 26 sterowanych z wykorzystaniem łącza internetowego.
Całkowita wartość projektu, to blisko 12 mln zł.
Źródło: KW PSP Rzeszów