Z badań przeprowadzanych cyklicznie przez Główny Urząd Statystyczny dotyczących zaufania społecznego do służb publicznych wynika, że Polacy coraz większym szacunkiem darzą strażaków. Policjanci i lekarze pozostają daleko w tyle, a Straż Miejska w ogóle nie została uwzględniona w badaniach.
W wielu raportach praca strażaka określana jest, jako zawód wysokiego ryzyka, ale także przede wszystkim zaufania społecznego. Strażacy, w przeciwieństwie do policjantów i lekarzy, nie należą również do grupy zawodów podejrzewanych o działania korupcyjne. Każdy z nas zna przynajmniej kilka kawałów o policjantach i lekarzach, trudno jednak znaleźć podobne o strażakach.
Z przeprowadzonych w 2015 roku przez Główny Urząd Statystyczny badań opinii na temat zaufania społecznego do służb publicznych* wynika, że praca strażaka cieszy się największym szacunkiem obywateli. W polskim społeczeństwie aż 94% badanych wskazało strażaków, jako ludzi godnych zaufania oraz cechujących się wysoką etyką zawodową. To o siedem punktów procentowych więcej niż dwa lata wcześniej. W raporcie CBOS z 2013 roku** zaufanie do strażaków i straży pożarnej deklarowało 87% badanych.
Podobnie wygląda sytuacja w całej Europie. Rezultaty ogólnoeuropejskiego badania opinii European Trusted Brands 2012 , którym objęto 27 tysięcy obywateli z 15 krajów, pokazują, że strażakom ufa aż 93% ankietowanych.
Dlaczego szanujemy strażaków?
W przeprowadzonych badaniach, wśród najczęściej wymienianych zalet straży pożarnej znalazły m.in.: szybkość i skuteczność działania, dobra organizacja pracy, sprawność i gotowość do działania, a przede wszystkim dobrowolne poświęcenie innym.
Wszystkie wymieniane wyżej cechy mają ogromny wpływ na budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa obywateli. Postępowanie strażaków, zarówno z Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotników sprawia, że społeczeństwo uważa ich za ludzi nieprzeciętnie odważnych i gotowych do niesienia pomocy innym.
Straż Pożarna to również jedyna formacja spośród objętych wywiadem, pod której adresem nie padła żadna negatywna opinia. Jedynym uszczerbkiem na wizerunku jest stary sprzęt, którym strażacy nadal muszą się posługiwać. Jednak i to z biegiem lat się zmienia.
– Niestety jeszcze wiele jednostek straży nie posiada nowoczesnego sprzętu. Sprawia to wiele trudności, ale perspektywy wymiany pojazdów specjalnych są coraz większe – mówi Mariusz Rosa, prezes WISS, firmy z Bielska-Białej specjalizującej się w projektowaniu i produkcji specjalistycznych pojazdów ratowniczych. – Każdego roku wyposażamy straże pożarne w nowy sprzęt. Ubiegłego roku do jednostek trafiło ponad 200 nowych samochodów wyprodukowanych przez naszą firmę – dodaje.
Nowe pojazdy trafiają nie tylko do jednostek Państwowej Straży Pożarnej, ale też Ochotników. We wcześniejszych latach dzięki współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz PZU S.A. do jednostek OSP w całej Polsce trafiło blisko 200 nowych samochodów.
Straż pożarna, a inne służby mundurowe?
Badanie CBOS z 2013 roku ukazuje również obniżony poziom zaufania Polaków do policji. Według raportu, jedynie 53% badanych darzy policjantów wysokim poważaniem. Brak zaufania wobec policji może być związany z pojawiającymi się doniesieniami dotyczącymi nieprawidłowości w funkcjonowaniu tej służby: często podnoszony zarzut łapówkarstwa i nieuczciwości.
Straż Pożarna nie jest natomiast w ogóle uznawana za sferę podejrzewaną o korupcję czy nepotyzm. Pod adresem strażaków nie są formułowane również zarzuty zajmowania się błahymi sprawami. Zdejmowanie przez strażaków kotka z dachu, gniazda os z altanki lub łabędzi przymarzniętych do kry na rzece, jest odbierane przez społeczeństwo pozytywnie. Zupełnie inaczej jest w przypadku zajmowania się błahymi sprawami przez policję czy straż miejską.
Ta ostatnia znalazła się na końcu listy zawodów cieszących się zaufaniem społecznym (służba ta nie została w ogóle uwzględniona w wynikach badań CBOS oraz GUS). Ze względu na funkcję patrolu porządkowego, jej interwencyjność jest niewielka, a większości obywateli kojarzy się jedynie z zakładaniem blokad na nieprawidłowo zaparkowane samochody. Z tego względu mniej niż jakakolwiek inna służba kojarzona jest z niesieniem pomocy.
——————————–
*Badanie Wartości i zaufanie społeczne 2015: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/dochody-wydatki-i-warunki-zycia-ludnosci/wartosci-i-zaufanie-spoleczne-w-polsce-w-2015-r-,21,1.html
**Hierarchia zawodów według poważania społecznego CBOS 2013: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_164_13.PDF
Foto WISS