Kraj
Wprowadzenie dodatku do emerytury dla strażaków ochotników w wysokości 20 zł miesięcznie za każdy udokumentowany rok bycia strażakiem OSP, przez co najmniej 20 lat – taki zamysł przedstawiony był w senackim projekcie ustawy, który wpłynął do Sejmu. Dodatek strażacki miał być dodatkiem do emerytury w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych oraz w systemie ubezpieczenia społecznego rolników, zwolnionym z PIT.
Niestety na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych, posłowie zarekomendowali Sejmowi odrzucenie senackiej poprawki do tegorocznego budżetu, zgodnie z którą utworzona miałby zostać specjalna rezerwa celowa na dodatki do emerytur dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych po 20 latach społecznej służby. Dalsza droga projektu to głosowanie w Sejmie, które przesądzi o wprowadzeniu lub oddaleniu dodatku emerytalnego dla Strażaków Ochotników.
Jak czytamy w senackiej propozycji, dodatek do emerytury przysługiwać ma osobie uprawnionej do emerytury, która była co najmniej przez 20 lat czynnym członkiem ochotniczej straży pożarnej lub pełniła służbę w jednostkach spełniających funkcje analogiczne do funkcji ochotniczych straży pożarnych, działających na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, przysługuje dodatek strażacki do emerytury. Dodatek to kwota 20 zł miesięcznie za każdy udokumentowany rok bycia czynnym członkiem OSP. Co ważne, dodatek ten podlegałby waloryzacji, podobnie jak do tej pory pozostałe emerytury i renty.
Co Senat ma na myśli pisząc o „czynnym członkostwie w OSP”?
Za czynne członkostwo ma być uważane takie, podczas którego ubezpieczony brał bezpośredni udział w dzianiach ratowniczych, posiadając aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz ukończył szkolenia pożarnicze uprawniające do udziału w działaniach ratowniczych.
Wg autorów projektu, prawo do dodatku miałoby mieć około 154 tys. członków OSP.
Czekamy na głosowanie w Sejmie, będziemy informować Was na bieżąco!
Grafika ilustrowana