Klucze
Informację o pożarze Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Olkuszu odebrał w dniu 8 października 2017 roku, o godz. 10:12. Z zgłoszenia wynikało że pali się hala w miejscowości Klucze przy ul. Osada 4. Działania ratowniczo – gaśnicze zakończono 14 października 2017r. o godzinie 15:10.
Na miejsce działań ratowniczo – gaśniczych zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej KP PSP w Olkuszu oraz Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Klucze.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania Kierujący Działaniem Ratowniczym stwierdził pożar w kompleksie hal magazynowych wypełnionych śmieciami.
W wyniku rozpoznania stwierdzono brak osób poszkodowanych. W związku z pożarem zagrożone były sąsiednie obiekty. Z pobliskiego budynku firmy Velvet Care, która zajmowała się produkcją papieru ewakuowano 6 osób oraz przystąpiono do obrony obiektów firmy Velvet Care i Fenice.
Ogniem objęty był kompleks trzech hal magazynowych o łącznej powierzchni ok. 7500 metrów kwadratowych.
Do działań dysponowane były dodatkowe siły i środki Małopolskiej Brygady Odwodowej w postaci ciężkich samochodów gaśniczych i cystern oraz drabiny pożarnicze, za pomocą których możliwe było podawanie prądów gaśniczych z wysokości na palący się obiekt.
Z uwagi na duży dym, wysoką temperaturę oraz zawalenie się stropów budynków działania strażaków były bardzo utrudnione. W celu wzmożenia skuteczności gaszenia pożaru podawana była piana gaśnicza. Około godziny 20:05 udało się opanować pożar obiektu. Podawanie wody trwało nieprzerwanie przez 3 dni.
W wyniku pracy Sztabu Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, lokalnych władz oraz służb gminnych podjęto decyzję o zadysponowaniu ciężkiego sprzętu wyburzeniowego, sprzętu do cięcia konstrukcji stalowych oraz koparek, który działał pod nadzorem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W wyniku tych prac oraz ciągłego podawania środka gaśniczego przez strażaków pożar stopniowo zmniejszał swoją objętość, aż do całkowitego ugaszenia.
Całkowity czas trwania działań ratowniczo – gaśniczych wynosił 6 dni 8 godzin i 13 minut.
W wyniku szacunkowych wyliczeń uratowano mienie obiektów sąsiadujących w wysokości około 23 milionów złotych m.in. magazyny papiernicze, kotłownie-ciepłownie. W działaniach ratowniczo – gaśniczych wymiennie brało udział 682 strażaków oraz 218 pojazdów pożarniczych.
Info st. kpt. Paweł Witkowski KW PSP Kraków; Foto Kraków112 – Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie, mł. kpt. Piotra Zwarycza – KP PSP Tarnowskie Góry / www.obiektiv.com, www.sosnowiecnasygnale.blogspot.com