Poznań
W dniu 27 września 2016 roku Pan Marek Tombarkiewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, działając z upoważnienia Ministra Zdrowia, zatwierdził treść “Wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa wielkopolskiego”. Wraz z nim wprowadzone zostaną zmiany w ilości, lokalizacji i rodzaju danych Zespołów Ratownictwa Medycznego.
Główne zmiany zakładają, że przez rok w Wielkopolsce przybędą 4 zupełnie nowe podstawowe Zespoły Ratownictwa Medycznego, a 8 dotychczasowych zespołów specjalistycznych (z lekarzem) zostanie zmienionych na podstawowe (z ratownikami medycznymi). Wraz z nastaniem października w Poznaniu, w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego nastąpiło już przemianowanie 3 specjalistycznych ZRM na podstawowe – zmiany dotknęły zespoły z poznańskich Jeżyc (P0201 -> P0256), Ludwikowa (P0211 -> P0252) i Swarzędza (P0214 -> P0254). Utworzony został też nowy ZRM na poznańskim Starym Mieście (P0250), a jeden z dotychczasowych zespołów podstawowych zostanie przeniesiony z gminy Swarzędz do gminy Kostrzyn. W drugiej połowie przyszłego roku, kolejny nowy zespół podstawowy powinien pojawić się w Suchym Lesie. Jak informuje WSPR Poznań, cztery zespoły specjalistyczne w zupełności wystarczą do sprawnego funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Poznaniu, a mieszkańcy nie mają powodu do niepokoju. W 2017 roku, po przeprowadzeniu wszystkich zmian w Poznaniu funkcjonować będzie 25 ZRM WSPR Poznań – 21 podstawowych i 4 specjalistyczne.
Zmiany nastąpiły też w pozostałej części Wielkopolski. W Gnieźnie utworzony został nowy podstawowy ZRM, natomiast w Lesznie nastąpiło przemianowanie zespołu specjalistycznego na zespół podstawowy. To jednak nie koniec zmian, drugiej połowie 2017 roku planowane jest uruchomienie kolejnego podstawowego ZRM – powiat wolsztyński (gmina Przemęt) oraz dalsza zamiana 4 specjalistycznych ZRM na podstawowe w powiecie pilskim (gmina Wyrzysk), konińskim (gmina Ślesin), ostrowskim (miasto Ostrów Wlkp.) oraz kaliskim (miasto Kalisz).
Warto też wspomnieć, że od wakacji tego roku trwają pracę nad wdrożeniem procedur ECMO dla Wielkopolski. Wdrożenie programu ma na celu poprawę efektywności ratowania pacjentów w stanie nagłego zagrożenia życia z wykorzystaniem zaawansowanych metod leczenia. Od maja br. Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wraz z Szpitalem Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu przy współpracy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu i Zakładu Ratownictwa i Medycyny Katastrof Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu podjął się opracowania pierwszego w Polsce programu wdrożenia krążenia pozaustrojowego z wykorzystaniem zespołów ratownictwa medycznego. Metoda ta umożliwia leczenie niewydolności krążenia, niewydolności oddechowej, zatrucia lekami, hipotermii oraz przy pacjentach u których wystąpiło nagłe nieodwracalne zatrzymanie krążenia z utrzymaniem narządów do transplantologii. Wdrożenie specjalistycznych czynności medycznych od momentu zgłoszenia w skoncentrowanej dyspozytorni medycznej poprzez interwencje zespołu ratownictwa medycznego z użyciem urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej polega na szybkim transporcie do wyznaczonego szpitala w celu podjęcia specjalistycznego leczenia.
Aktualny plan działania systemu PRM dla woj.wielkopolskiego dostępny jest pod adresem: http://wzk.poznan.uw.gov.pl/aktualnosci-ratownictwo-medyczne/wojewodzki-plan-dzialania-systemu-prm-dla-wojewodztwa-0