Konstancin-Jeziorna
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) oraz Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP) zawarły porozumienie o współpracy w zakresie działalności naukowej i badawczo-rozwojowej. Uroczyste podpisanie umowy z udziałem Eryka Kłossowskiego – Prezesa Zarządu PSE SA i nadbryg. dr. hab. inż. Pawła Kępki, prof. SGSP – Rektora-Komendanta SGSP, odbyło się 5 grudnia 2018 r. w siedzibie PSE.
Porozumienie określa obszary wzajemnej współpracy PSE i SGSP w zakresie działalności naukowej, badawczo-rozwojowej, a także dydaktycznej i organizacyjnej. Dzięki współpracy PSE uzyskają dostęp do nowocześnie wyposażonych laboratoriów z wysoko wykwalifikowaną kadrą naukową w zakresie oceny stanu zagrożeń cywilizacyjnych i naturalnych, ochrony życia, zdrowia, mienia.
Z kolei studenci i pracownicy SGSP otrzymają m.in. możliwość wizyt studyjnych na obiektach należących do operatora elektroenergetycznego systemu przesyłowego (OSP), a także uzyskają wsparcie merytoryczne przy przygotowywaniu: prac dyplomowych, warsztatów, konferencji i sympozjów naukowych.
Celem współpracy przede wszystkim jest wspólne inicjowanie i prowadzenie projektów naukowych i edukacyjnych.
Skuteczne wypełnianie misji operatora systemu przesyłowego w gruntownie zmieniającym się otoczeniu wymaga ciągłego kształcenia kadr i doskonalenia technologii związanych z bezpieczeństwem systemu i infrastruktury elektroenergetycznej. Zawarte porozumienie ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej to kolejny krok temu służący. Jestem przekonany, że wzajemna wymiana doświadczeń i wykorzystanie posiadanego przez PSE i Szkołę Główną Straży Pożarniczej potencjału organizacyjnego i naukowego przyniosą wymierne korzyści dla obu organizacji – powiedział Eryk Kłossowski, Prezes Zarządu PSE SA.
Podejmowanie inicjatyw w obszarze ochrony przeciwpożarowej w działalności związanej z przesyłem energii elektrycznej stanowi istotny element działań doradczych i eksperckich w zakresie kształtowania świadomości i odpowiedzialności za bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo pracy i ochronę środowiska. Zawarcie porozumienia z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi jest odzwierciedleniem misji Uczelni, jaką jest kreowanie wiedzy na potrzeby dynamicznego rozwoju ochrony przeciwpożarowej oraz kadr o najwyższych kwalifikacjach w zakresie oceny stanu zagrożeń cywilizacyjnych i naturalnych. Dzięki wsparciu merytorycznemu i możliwości wizyt studyjnych, wzrośnie efektywność oferty edukacyjnej, odpowiadającej oczekiwaniom rynku pracy – zaznaczył Rektor-Komendant SGSP nadbryg. dr hab. inż. Paweł Kępka, prof. SGSP.
Żródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne