Żagań
W poniedziałek (27.02.2018) w godzinach porannych na terenie poligonu wojskiego 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu odbyły się ćwiczenia. Ich scenariusz zakładał wypadek drogowy z udziałem kolumny pojazdów wojsk amerykańskich i cywilnego samochodu osobowego. W zdarzeniu poszkodowanych zostało kilkunastu żołnierzy. Ciężkich obrażeń doznały osoby podróżujące autem, które były uwięzione wewnątrz rozbitego pojazdu.
Zadaniem przybyłych na miejsce służb w tym m.in.: zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Żagania było zabezpieczenie miejsca wypadku, segregacja osób poszkodowanych według TRIAGE, a następnie ich ewakuacja i udzielenie Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej. W międzyczasie strażacy zajęli się ustabilizowaniem samochodu osobowego i wykonaniem dostępu do osób poszkodowanych przy użyciu narzędzi hydraulicznych. Duża ilość osób rannych przewyższała możliwości prowadzenia działań dla dwóch zastępów żagańskiej JRG, które przybyły na miejsce jako pierwsze. Kierujący Działaniami Ratowniczymi poprosił o zadysponowanie dodatkowych sił i środków. W dalszej fazie do działań wkroczyli strażacy z dwóch zastępów Wojskowej Straży Pożarnej z Dobre nad Kwisą i Świętoszowa, zespoły ratownictwa medycznego i okoliczne jednostki OSP. Miejsce działań zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji z Żagania oraz oddziały Żandarmerii Wojskowej. Po przeprowadzeniu segregacji osób poszkodowanych podjęto decyzje o sprawieniu namiotu pneumatycznego, do którego ewakuowano rannych. W namiocie udzielano im pomocy medycznej i przekazywano według priorytetu dla przybyłych zespołów medycznych, które transportowały rannych do szpitali.
Akcja ratownicza o takiej skali wymagała użycia nadzwyczajnych środków i zaangażowania dodatkowych jednostek ratowniczych w tym ratowników i specjalistycznego sprzętu a przede wszystkim prowadzenia właściwej koordynacji współdziałania wszystkich służb. W trakcie ćwiczeń sprawdzono realność oraz skuteczność procedur i przyjętych rozwiązań. Sprawdzono i potwierdzono przygotowanie służb ratowniczych do współdziałania na wypadek sytuacji kryzysowej w ruchu lądowym w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Ponadto podczas działań ratunkowych oraz usuwania skutków pozorowanego wypadku doskonalono współdziałanie jednostek Sił Zbrojnych ze służbami ratunkowymi, jak również z jednostkami pomocniczymi. W ćwiczeniu epizodycznym wzięły udział: jednostki Państwowej Straży Pożarnej Wojskowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji oraz Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Żagania, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, zespoły medyczne 105-go Szpitala Wojskowego, 11 bdow i 34 BKPanc oraz żołnierze 11 LDKPanc i amerykańscy żołnierze z 2/1 ABCT.