4 czerwca 2024 roku na nowym odcinku drogi ekspresowej S3 w tunelu TS-26 oraz we wsi Stare Bogaczowice zostały przeprowadzone dolnośląskie, wojewódzkie ćwiczenia służb ratowniczych. Kompleksowe manewry, w których wzięło udział prawie 280 ratowników JOP i blisko 80 pojazdów ratowniczych składały się z kilku różnych epizodów, które zostały zrealizowane na granicy powiatu jaworskiego i wałbrzyskiego w województwie dolnośląskim. Oprócz zastępów Państwowej Straży pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych w ćwiczeniach pod kryptonimem „Tunel 2024” udział wzięło również Pogotowie Ratunkowe, Policja, Lasy Państwowe, Grupa Ratownictwa Medycznego PCK, Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Sobinie, oraz Wojsko Polskie.
Celem ćwiczeń było sprawdzenie gotowości i koordynacji działań różnych służb w sytuacji kryzysowej oraz doskonalenie umiejętności reagowania na zagrożenia masowe. Ćwiczenia podzielone były na kilka epizodów, które zrealizowano na odcinku drogi ekspresowej S3 na terenie powiatu wałbrzyskiego i jaworskiego, w tunelu TS-26, który będzie fragmentem drogi S3 oraz w miejscowości Stare Bogaczowice.
Scenariusz ćwiczeń zakładał:
- wypadek drogowy z udziałem autobusu oraz kolumny pojazdów wojskowych, przewożącej
materiały niebezpieczne, w wyniku którego ranne zostały 23 osoby, w tym kilka ciężko; - wypadek drogowy z udziałem pojazdu ciężarowego, który najechał na pojazdy stojące w korku
przed wjazdem do tunelu; - pożar lasu w pobliżu drogi S3;
- wypadek paralotniarza, który został uwięziony w koronach drzew.
W ćwiczeniach wzięły udział grupy specjalistyczne: Grupa ratownictwa chemicznego „Wrocław-3”, Grupa ratownictwa technicznego „Wrocław-4” z rotatorem, Grupa ratownictwa wysokościowego ze Świdnicy, zastępy ratownictwa chemicznego z Wałbrzycha i Legnicy, a także kompania gaśnicza „Jelenia Góra” i OSP GRS „Starówka” z Wrocławia.
Tekst i zdjęcia: Konrad Pluciński.