Sieraków Wielkopolski
Zakończyły się IX Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. Do Sierakowa Wielkopolskiego nad jeziorem Jaroszewskim zjechało prawie 200 strażaków-ratowników z 14 województw, którzy w 49 załogach, w tym w 7 kobiecych, walczyło o zwycięskie laury – medale, Puchar Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemara Pawlaka i Nagrodę Główną – silnik zaburtowy BF 30.
Mistrzem Polski 2015 w Klasyfikacji Generalnej ponownie – czwarty raz z rzędu, jest OSP Licheń Stary I z województwa wielkopolskiego. Wicemistrzami Polski są kolejno: pierwszym – OSP Augustów-Lipowiec z województwa podlaskiego, drugim – OSP Nakło nad Notecią z województwa kujawsko-pomorskiego.
W nowej klasyfikacji Mistrzostw – „Najlepsza Załoga Kobieca” – zwyciężyły strażaczki-ratowniczki z OSP Licheń Stary, które były też najlepsze w manewrowaniu łodzią motorową w 1 klasie silnika (do 49KM). Na 2. miejscu jest załoga OSP Spytkowo (woj. warmińsko-mazurskie), która zajęła 3. miejsce w manewrowaniu łodzią motorową w 2 klasie silnika (od 50KM). Trzecią najlepszą załogą kobiecą jest OSP Stare Skoszewy (woj. łódzkie).
Zwycięzcą konkurencji specjalnej Water Fighters w tym roku są strażacy-ratownicy z OSP Solec Kujawski.
Mistrzostwa rozegrano w 7 konkurencjach podstawowych takich jak budowa wału przeciwpowodziowego, rzuty ratownicze kołem i rzutką, ratowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej, ratowanie tonącego przy użyciu łodzi wiosłowej i spektakularny slalom łodzi motorowych. Dodatkowo, zawodnicy rywalizowali o tytuł najlepszej załogi w konkurencji specjalnej Water Fighters przygotowywanej przez Partnera Strategicznego Mistrzostw. Zwycięzcy Klasyfikacji Generalnej oraz w poszczególnych konkurencjach otrzymali puchary, dyplomy i nagrody w postaci specjalistycznego sprzętu ratowniczego, umundurowania i odzieży ochronnej o łącznej wartości ponad 179 tys. złotych.
Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym, w których uczestniczą załogi OSP specjalizujące się w ratownictwie wodnym i powodziowym, są doskonałą okazją do sprawdzenia umiejętności strażaków-ratowników i formą bardzo intensywnego treningu. W tym roku zawodnicy wzięli także udział w szkoleniu doskonalenia umiejętności w zakresie udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym przeprowadzonym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„To były bardzo udane zawody w kontekście oceny umiejętności pokazanych przez strażaków-ratowników i rekordowe – pod względem liczby startujących zawodników oraz liczby załóg kobiecych. W tym roku w naszych Mistrzostwach wystartowało 49 załóg, w tym 7 kobiecych. To oznacza, że co siódma załoga składała się wyłącznie z kobiet! Dlatego w tym roku stworzyliśmy dodatkową klasyfikację i nagrodę dla trzech najlepszych załóg kobiecych.” – mówi Wiesław Golański, Zastępca Dyrektora Zarządu Wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. „Mistrzostwa to prawdziwy „plac boju”, na którym strażacy ratownicy mogą po pierwsze sprawdzić, a po drugie – doskonalić umiejętności, kondycję fizyczną, pracę w zespole, precyzyjne działanie na czas w trudnych i stresujących warunkach. Jednym słowem, wszystkie elementy akcji ratowniczych. A warto podkreślić, że w ubiegłym roku strażacy OSP uczestniczyli w ponad 386 tys. interwencji, w tym wzięli udział w likwidacji 147 114 pożarów i 136 245 miejscowych zagrożeń, podjęli działania ratownicze w 19 772 akcjach powodziowych. Przytoczone dane pokazują jak ważną rolę ratowniczą odgrywają dla społeczeństwa strażacy ochotnicy, którzy oprócz przygotowania merytorycznego, muszą posiadać także doskonałą formę fizyczną. Strażacy ochotnicy kształcą się w ramach całego systemu szkoleń podstawowych i specjalistycznych dla OSP organizowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.”
„Poziom Mistrzostw w tym roku był naprawdę bardzo wyśrubowany i najdrobniejszy błąd kosztował spadek o kilka miejsc. Taka sytuacja przydarzyła się i nam, ale finalnie udało się utrzymać tytuł najlepszej w Polsce załogi w klasyfikacji generalnej.” – mówi Piotr Maciejewski, Prezes OSP Licheń Stary i reprezentant załogi Licheń Stary I – Mistrza Polski 2015 w Klasyfikacji Generalnej. „Jestem bardzo dumny z naszych strażaków-ratowników, tym bardziej, że zdobywamy tytuł Mistrza Polski po raz piąty w ogóle, a czwarty z kolei. Sprawdzenie się w zawodach o takiej randze jest dla nas bardzo ważne, ponieważ wygrana potwierdza wysoki poziom umiejętności. A to służy tylko jednemu – być sprawnym i skutecznym w akcjach.”
Mistrz Polski 2015 w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym otrzymał w tym roku, oprócz Pucharu Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP, medali i dyplomu, nagrodę pieniężną na zakup sprzętu i umundurowania, hełmy do ratownictwa TYTAN HOT oraz nagrodę główną – silnik zaburtowy Honda BF 30 – ufundowaną przez Partnera Strategicznego Mistrzostw Aries Power Equipment/Honda Marine. „BF 30, nagroda główna Mistrzostw, to najbardziej popularny i sprawdzony silnik zaburtowy dla służb i osób zawodowo związanych z wodą, a przede wszystkim dla jednostek ratowniczych w Polsce. Jest wykorzystywany przez straż pożarną, wojska inżynieryjne, straże rybackie czy parków narodowych. Silnik ten, trwały, łatwy w obsłudze i niezawodny nawet w ekstremalnych warunkach, doskonale sprawdza się w przypadku małych i szybkich łodzi, a jednocześnie jest „koniem roboczym” dla łodzi ewakuacyjnych’ – wyjaśnia Paweł Porucznik, Dyrektor Generalny Aries Power Equipment/Honda Marine, Partnera Strategicznego Mistrzostw. „Natomiast silniki BF 20 i 10, które otrzymali Wicemistrzowie, to lekkie silniki przenośne – bardzo praktyczne w przypadku trudnego zejścia do wody. Wówczas, strażacy-ratownicy, mogą sprawnie zamontować ten model silnika na zwodowanym już pontonie.”
I Wicemistrz Polski 2015 – OSP Augustów-Lipowiec z woj. podlaskiego – otrzymał Puchar Ministra Spraw Wewnętrznych, medale i dyplom, nagrodę pieniężną Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP na zakup sprzętu i umundurowania oraz silnik zaburtowy Honda BF 20.
II Wicemistrz Polski 2015 – OSP Nakło nad Notecią z woj. kujawsko-pomorskiego – Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, medale i dyplom, nagrodę pieniężną Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP na zakup wyposażenia jednostki i silnik zaburtowy Honda BF 10.
Najlepsza załoga kobieca IX Mistrzostw Polski OSP w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym – OSP Licheń Stary otrzymała nagrodę Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP o wartości 3 tys. zł na zakup sprzętu i umundurowania oraz zestawy Asko Bobcat i Drager.
Natomiast Mistrz Polski w konkurencji specjalnej Water Fighetrs – OSP Solec Kujawski (woj. otrzymał ponton składany Honwave T40 AE. W klasyfikacji załóg kobiecych, w tej konkurencji najlepszą była załoga OSP Licheń Stary, która w nagrodę otrzymała bon na zakup sprzętu w sieci salonów Aries Power Equipment.
W IX Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym wystartowało aż 7 załóg kobiecych – trzy z województwa wielkopolskiego – OSP Sieraków, OSP Licheń Stary i OSP Ostrowite oraz OSP Stare Skoszewy (woj. łódzkie), OSP Augustów-Lipowiec (woj. podlaskie), OSP Bratian i Spytkowo (woj. warmińsko-mazurskie). Strażaczki-ratowniczki brawurowo zaznaczyły swój udział w IX Mistrzostwach zdobywając czołowe miejsca w klasyfikacjach niektórych konkurencji np. OSP Licheń Stary wygrał manewrowanie łodzią motorową w klasie 1 silnika (do 49KM), a dziewczyny z OSP Spytkowo zajęły 3. miejsce w tej samej konkurencji w klasie 2 silnika (od 50KM).
Poza konkurencjami podstawowymi, w Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym rozgrywana jest również konkurencja specjalna Water Fighters przygotowywana przez Partnera Strategicznego Mistrzostw. Jej reguły są utrzymywane w tajemnicy do momentu startu. „Nasza konkurencja specjalna jest elementem tradycji Mistrzostw. Do każdej edycji przygotowujemy nowy koncept czyli nowe wyzwania. Jedyną stałą regułą jest to, że w tej konkurencji strażacy ratownicy muszą wykazać się umiejętnościami koniecznymi do wykonywania rzeczywistych akcji ratowniczych. Zadania te wymagają od zawodników skuteczności, precyzji i szybkości działania, refleksu i kreatywności w rozwiązywaniu problemów. W opracowywaniu koncepcji pomaga nam bardzo dobra znajomość specyfiki pracy oraz potrzeb straży pożarnych. W tym roku, ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe musieliśmy zaproponować nieco odmienną formułę. Uznaliśmy, że najlepszym wyjściem jest ścianka wspinaczkowa, gdzie liczy się czas i sprawność fizyczna. W konkurencji wystartowały też 3 załogi kobiece. Najlepszymi byli strażacy-ratownicy z OSP Solec Kujawski, a wśród kobiet – OSP Licheń Stary.” – wyjaśnia Paweł Porucznik, Dyrektor Generalny Aries Power Equipment, Partnera Strategicznego Mistrzostw.
WYNIKI IX Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym
Klasyfikacja Generalna
Mistrz Polski 2015 – OSP Licheń Stary I (woj. wielkopolskie)
I Wicemistrz Polski 2015 – OSP Augustów-Lipowiec (woj. podlaskie)
II Wicemistrz Polski 2015 – OSP Nakło nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie)
4. miejsce – OSP Ostrzyce (woj. pomorskie)
5. miejsce – OSP Opoczno (woj. łódzkie)
6. miejsce – OSP Krzywiń (woj. wielkopolskie)
Klasyfikacja „Najlepsza załoga kobieca”
-
miejsce – OSP Licheń Stary (woj. wielkopolskie)
-
miejsce – OSP Spytkowo (woj. warmińsko-mazurskie)
-
miejsce – OSP Stare Skoszewy (woj. łódzkie)
Konkurencja Specjalna Water Fighters
Mistrz Polski – OSP Solec Kujawski (woj. kujawsko-pomorskie)
Najlepsza załoga kobieca – OSP Licheń Stary (woj. wielkopolskie)
Mistrzowie Polski 2015 w konkurencjach podstawowych
I Budowa wału przeciwpowodziowego – OSP Licheń Stary I (woj. wielkopolskie)
II Rzuty ratownicze kołem i rzutką ratunkową – OSP Miłki (woj. warmińsko-mazurskie)
III Podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej:
kl.1 (moc silnika do 49KM) – OSP Opoczno (woj. łódzkie)
kl.2 (moc silnika od 50KM) – OSP Kaniów (woj. śląskie)
IV Wyścig łodzi wiosłowych – OSP Kuligów (woj. mazowieckie)
V Holowanie łodzi wiosłowej łodzią motorową wraz z manewrowaniem:
kl.1 (moc silnika do 49KM) – OSP Stalowa Wola I (woj. podkarpackie)
kl.2 (moc silnika od 50KM) – OSP Augustów-Lipowiec (woj. podlaskie)
VI Podejmowanie tonącego z wody do łodzi wiosłowej – OSP Licheń Stary I (woj. wielkopolskie)
VII Manewrowanie łodzią motorową – slalom:
kl.1 (moc silnika do 49KM) – OSP Licheń Stary Kobiety (woj. wielkopolskie)
kl.2 (moc silnika od 50KM) – OSP Bratian (woj. warmińsko-mazurskie)
Informacje oraz zdjęcia Beata Jeż, Biuro Prasowe Mistrzostw