Nowy Sącz
W dniu 03.10.2014 roku na terenie obiektu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu odbył się ostatni etap Ćwiczeń Systemu Obronnego, Obrony Cywilnej I Zarządzania Kryzysowego z Elementami Współudziału w Wieloszczeblowym Ćwiczeniu Wojewódzkim „WRZOS 2014”.
W ćwiczeniach udział wzięły służby ratownicze z miasta Nowego Sącza, Jednostki Ochotniczej Straży z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Straż Graniczna, Straż Miejska oraz Inspekcja Weterynaryjna, Inspekcja Sanitarna, a także formacje obrony cywilnej. Całość ćwiczeń była obserwowana pod bacznym okiem prezydent miasta Ryszarda Nowaka, przedstawicielami służb mundurowych Wojewódzkich oraz Miejskich.
Piątkowe manewry były podzielone na trzy dynamiczne epizody podczas których swoje umiejętności współdziałania z innymi służbami musiały wykazać Jednostki Państwowej straży Pożarnej wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, Policją oraz innymi służbami. W każdym z osobnych epizodów uczestniczyły inne jednostki ratownicze. Poniżej przedstawiamy opis poszczególnych epizodów.
Epizod pierwszy: „ Atak terrorystów i opanowanie jednego z autobusów podmiejskich”
Grupa uzbrojonych terrorystów opanowała jeden z autobusów MPK, biorąc ze sobą zakładników. Antyterroryści z Krakowskiego oddziału przy pomocy granatów ogłuszających rozpoczęli desant na porwany autobus. Rozbijając szyby wrzucili do wewnątrz pojazdy pojemniki z gazem łzawiącym których miał za zadanie doprowadzić do „oszołomienia” terrorystów. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji Grupy Krakowskiego oddziału AT udało się w szybki sposób odbić zakładników a następnie aresztować sprawców tego zamieszania. Całość akcji miała na celu ukazanie szybkość Reagowania udziału AT w sytuacjach wymagających szybkiej i zdecydowanej decyzji.
Epizod drugi: „Pożar budynku oraz katastrofa śmigłowca. ”
Założeniem drugiego epizodu była katastrofa śmigłowca z dwoma pasażerami na pokładzie, czego wynikiem był wybuch na stacji paliw. Na miejsce akcji szybko pojawiły się zastępy Straży Pożarnej zarówno Państwowej jak i Ochotniczej, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. Po przyjedzie i wstępnym rozpoznaniu ustalono iż pali się budynek stacji paliw, w którym znajdowały się osoby poszkodowane, w niedalekiej odległości znajdował się się rozbity śmigłowiec. Zostały podane trzy prądy piany gaśniczej na palący się budynek oraz wrak śmigłowca. Ratownicy ubrani w aparaty ochrony dróg oddechowych ewakuowali poszkodowanych z palącego się budynku, równocześnie strażacy ubrani w ciężkie kombinezony żaroodporne podawali prąd piany gaśniczej na śmigłowiec. Rani byli przeprowadzeni do specjalnego namiotu, gdzie zostawali opatrzeni oraz posegregowani przez ratowników medyczny, skąd następnie zostali pojedynczo przetransportowani do sądeckiego szpitala. Ten epizod wymagał od wszystkich służb idealnej koordynacji sił i środków oraz wielkiej ostrożność gdyż mogło dojść do wybuchu zbiorników z paliwem.
Niestety na tym się nie skończyła praca służb, gdyż równocześnie musieli oni ewakuować dużą liczbę ludzi z sąsiadującego z stacją budynku gdzie również wybuchł pożar na jednym z pięter. Do ewakuacji ludności z wyższych pieter wykorzystany został specjalistyczny podnośnik z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Nowym Sączu, z niższych pięter poszkodowani zostali ewakuowani przez strażaków-ratowników ubranych w aparaty AODO, ze względu na dużą ich ilość oraz zużywanie się butli z powietrzem zaistniała potrzeba wymiany rot. Gdy ewakuacja oraz gaszenie palącego się budynku dobiegło końca, zauważono iż kilku osób nie odnaleziono. Na miejsce zdarzenia zadysponowana została grupa poszukiwawczo-ratownicza SGPR Nowy Sącz wraz z GRS OSP Nowy Sącz. Ratownicy z psami poszukiwawczymi przeszukali piwnice budynku w których znajdowało się kilku rannych.
Ostatnim założeniem piątkowych ćwiczeń była sytuacja podczas której załoga autobusu miejskiego została skażona przez nieznana substancje chemiczna. Do zdarzenia natychmiast zadysponowano Specjalistyczna Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Nowy Sącz-1”. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy przystąpili do zabezpieczenia miejsca zdarzenia przed osobami postronnymi, rozłożyli stanowisko do Dekontaminacji osób oraz sprawili namiot pneumatyczny do którego byli przeprowadzani pracownicy MPK po dekontaminacji.