Warszawa
W piątek 27 listopada br. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (SGSP) w Warszawie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Podchorążego oraz 34. rocznicy strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej (WOSP). Listopad to czas świąt państwowych uroczyście celebrowanych w SGSP. Oprócz uczestniczenia w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, uczelnia ze szczególną atencją upamiętnia przypadającą w tym roku 185. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego – patriotycznego zrywu niepodległościowego, dla uczczenia którego obchodzony jest w SGSP Dzień Podchorążego.
W przeddzień głównych uroczystości − 26 listopada br. w kościele im. św. Stanisława Kostki odbyła się msza święta w intencji Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, z okazji 34 rocznicy Strajku Podchorążych w WOSP oraz Dnia Podchorążego z udziałem kadry i studentów SGSP. Następnie
w asyście Kompanii Honorowej SGSP złożono wiązankę kwiatów na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i pod tablicą upamiętniającą wydarzenia strajkowe przed budynkiem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
Celebrowanie, przy okazji święta podchorążych, rocznic historycznych wydarzeń, podczas których oddawany jest hołd tym, którzy wykazali się niezłomnością charakteru w obliczu zakrętów dziejowych, ma przypominać kolejnym rocznikom adeptów uczelni o wadze prawdziwych wartości patriotycznych. − Stojąc dzisiaj w tym miejscu, w innej rzeczywistości, nie można zapominać o tamtych wydarzeniach – ani o początku Powstania Listopadowego, ani o sprzeciwie wobec decyzji ówczesnych władz, wyrażonym strajkiem podchorążych. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku podchorążowie, a przyszli oficerowie, stanęli na wysokości zadania. Cechy, którymi powinni się wyróżniać to honor, prawość, męstwo, odpowiedzialność – powiedział w przemówieniu do zgromadzonych nadbryg. Ryszard Dąbrowa, Rektor-Komendant SGSP.
Już tradycyjnie obchody Narodowego Święta Niepodległości i Dnia Podchorążego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej to okazja do przyznania nagród za wzorową postawę i godne reprezentowanie uczelni. W trakcie uroczystości wręczone zostały medale oraz awanse na wyższy stopień służbowy w SGSP i Komendzie Głównej PSP, nagrody rzeczowe i pieniężne, odznaki “Wzorowy Podchorąży” i “Wzorowy Student”, dyplomy za wkład pracy na rzecz Kompanii Reprezentacyjnej PSP oraz udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Dzień Podchorążego to też jedyny dzień w roku, podczas którego podchorążowie “przejmują władzę”, otrzymując z rąk Rektora-Komendanta symboliczny klucz do bram uczelni.
Uroczystości uatrakcyjnił występ Chóru Akademickiego SGSP pod dyrekcją Edwarda Bogdana oraz program artystyczny w wykonaniu studentów-podchorążych.
W uroczystości Dnia Podchorążego udział wzięli: Jarosław Zieliński − Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; Anna Wesołowska − Dyrektor Departamentu ds. Kształcenia Ogólnego i Wychowania w Ministerstwie Edukacji Narodowej; Sławomir Górski − Dyrektor Departamentu Ratownictwa i Ochrony Ludności w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz − Komendant Główny PSP wraz z zastępcami i Dyrektorami Biur w Komendzie Głównej PSP; nadbrygadier Marek Kowalski − Zastępca Komendanta Głównego PSP; nadbrygadier Gustaw Mikołajczyk − Zastępca Komendanta Głównego PSP; starszy brygadier Jacek Borowski − Dyrektor Biura Szkolenia w KG PSP; nadbrygadier Józef Galica − Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP; starszy brygadier Zbigniew Szczygieł – Komendant Miejski PSP m. st. Warszawy; przedstawiciele komitetu strajkowego z 1981 roku;; ks. Marcin Jurak − duszpasterz akademicki studentów SGSP; przedstawiciele Kapitały Honorowego Medalu im. płk poż. Krzysztofa Smolarkiewicza; oficerowie i pracownicy KG PSP; przewodniczący związków zawodowych oraz reprezentujący uczelnię nadbryg. Ryszard Dąbrowa − Rektor-Komendant SGSP oraz kierownictwo, przedstawiciele Senatu i kadry Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
Tekst oraz zdjęcia SGSP.