Kraj
Święta Wielkanocne to czas, w którym można doświadczyć obecności strażaków nie tylko w wymiarze społecznym, ale również pełniących wartę honorową przy Grobie Bożym. Strażacka warta to wieloletnia tradycja, która nawiązuje do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy.
Postawa w czasie warty
Przyjmuje się postawę zasadniczą. Strażacy stoją “nieruchomo”, luźno, zazwyczaj patrząc przed siebie. Nie poprawiają się ani nie rozmawiają. Dobrą praktyką jest przerzucanie ciężaru ciała z nogi na nogę. Można też oprzeć się delikatnie o halabardę lub włócznie (w zależności od posiadanego sprzętu). Czas pełnienia warty przez jedną zmianę wynosi w graniach 20-30 minut.
Ubiór podczas pełnienia warty
Wszystko zależy od lokalnej tradycji. Strażacy pełniący wartę mogą występować w mundurach wyjściowych, w hełmach bojowych lub ozdobnych, czapkach rogatywkach, ze sznurami, pasami bojowymi, toporkami, halabardami, włóczniami itp.
W sytuacji występowania z halabardami, włóczniami itp. należy je trzymać prostopadle do podłoża i tylko w prawej ręce. Jeżeli strażacy nie posiadaj halabard lub włóczni, występujemy wtedy w pasie bojowym z toporkiem na lewym biodrze lub w pasie głównym z toporkiem.
Zmiana warty
W trakcie wprowadzenia pierwszej zmiany warty na czele idzie dowódca, a strażacy maszerują 3 kroki za dowódcą, który zatrzymuje się przed grobem, salutując. Wartownicy rozchodzą się na boki i podchodzą do grobu, zajmując ustalone wcześniej miejsca. W zależności od miejscowej tradycji zatrzymują się albo wykonują zwrot w tył, stają tyłem do grobu lub wykonują zwrot w lewo lub w prawo. Po tym, jak wartownicy zajmą miejsce, dowódca ponownie salutuje i wykonuje w tył zwrot (przez lewe ramię) i maszeruje ku wyjściu.
Wprowadzenie następnych zmian odbywa się tak samo, jak zmiany pierwszej, przy czym wartownicy następnej zmiany w momencie zatrzymania się i salutowania przez dowódcę, rozchodzą się równo na boki i zajmują miejsca po zewnętrznej stronie pełniących dotychczas wartę strażaków.
Gdy nowa zmiana zajmie miejsce, dowódca ponownie salutuje i wykonuje w tył zwrot. Strażacy dotychczas pełniący wartę równocześnie wykonują w tył zwrot lub w lewo zwrot i rozpoczynają marsz.
Grafika ilustrowana