KRAJ
Wielokrotnie spotykamy się z pytaniami od naszych czytelników i nie tylko, odnośnie tego, jakie są na dzień dzisiejszy drogi zostania strażakiem. Z tego względu opisujemy Wam dwa główne możliwe sposoby na zostanie strażakiem w Polsce. Mamy nadzieje, że wielu z Wam ten artykuł pomoże w wybraniu odpowiedniej drogi.
Jak zostać STRAŻAKIEM OSP?
Aby zostać członkiem czynnym (czyli tym, co preferuje do uczestnictwa w działaniach ratowniczych), musimy mieć ukończone 18 lat. Dalej musimy znaleźć jednostkę w najbliższej nam okolicy (wieś, miasto) lub jednostkę, która nas interesuje. Następnie musimy dowiedzieć się w samej jednostce czy prowadzi ona nabór nowych członków. Jeżeli tak, to musimy wtedy najczęściej złożyć deklarację chęci przyjęcia do jednostki. Powinniśmy również w tym momencie zapoznać się ze statutem OSP, który jest głównym wykładnikiem praw i obowiązków w danej OSP (czyli w stowarzyszeniu) no i oczywiście podjąć decyzję czy postanowienia statutu nam odpowiadają.
Już po przyjęciu, aby móc uczestniczyć w działaniach ratowniczych musimy:
– przejść badania lekarskie
– ukończyć szkolenie podstawowe ratowników OSP
Jak zostać STRAŻAKIEM PSP?
Kolejna droga (żeby uczestniczyć w działaniach) dotyczy służby strażackiej jako funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej. Aby zostać strażakiem zawodowym mamy dwie opcje. Pierwsza droga to służba przygotowawcza, druga to służba kandydacka.
Służba przygotowawcza czyli tzw. „nabór z ulicy” polega na wzięciu udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym, które jest ogłaszane przez komendę powiatową lub miejską. Aby móc wziąć udział w postępowaniu kwalifikacyjnym musimy:
– posiadać obywatelstwo polskie
– być niekaralnym za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
– posiadać co najmniej wykształcenie średnie
– złożyć wymagane dokumenty
Po spełnieniu powyższych wymagań będzie przeprowadzona ocena złożonych dokumentów (w tym dodatkowych kwalifikacji i wykształcenia) oraz zostanie przeprowadzony test sprawności fizycznej.
Test składa się z podciągania na drążku, biegu po kopercie, próby wydolnościowej.
Opcjonalnie może być przeprowadzony test kompetencyjny.
Po tym etapie bierzemy jeszcze udział w dwóch testach: wejściu po drabinie mechanicznej i sprawdzianie z pływania. Po przejściu tych etapów następuje podsumowanie naszych wyników. Jeżeli jesteśmy szczęśliwcami i zostaliśmy przyjęci, wtedy jesteśmy kierowani na badania lekarskie i kurs podstawowy w zawodzie strażak. Po ukończeniu kursu podstawowego przez 3 lata jesteśmy stażystą w JRG.
Służba kandydacka polega na wybraniu jednej z 3 szkół pożarniczych (Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Szkoły Centralnej PSP lub Szkół Aspirantów PSP) i wzięciu udziału w naborze. Aby jednak móc wziąć udział w naborach do szkół musimy spełnić następujące wymagania:
– posiadać obywatelstwo polskie
– być niekarany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
– nie przekroczyć 25 roku życia
– posiadać świadectwo dojrzałości (wymaga się, aby w części pisemnej egzaminu dojrzałości przystąpić do egzaminu z przedmiotów: matematyka i język obcy oraz jednego z dodatkowych przedmiotów: fizyka, chemia, informatyka albo biologia)
Jeżeli spełniamy te wymagania i złożyliśmy odpowiednie podanie o udział w naborze, następnie weźmiemy udział w testach sprawnościowych. Na testy sprawnościowe przypadają:
– podciąganie na drążku
– bieg po kopercie
– próba wydolnościowa
– wejście na drabinę mechaniczną
– test z pływania
Po pozytywnym przejściu testów sprawnościowych jesteśmy kierowani na badania lekarskie, a po ich pozytywnym zakończeniu zostajemy uczniami danej szkoły. Nauka (czyli służba kandydacka) trwa 4 lata w SGSP i 2 lata w CS/SA.