KRAJ
Ze względu m.in. na zagrożenia zewnętrzne zostały przewidziane sygnały alarmowe dla ludności cywilnej, które zostały opisane w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2024 roku w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach.
Sygnał alarmowy (związany z wykryciem skażenia lub zagrożenia jego wystąpieniem, które może zagrażać życiu lub zdrowiu osób) może być wyemitowany z dowolnego źródła. Wyemitowanie sygnału będzie oznaczać wezwanie do natychmiastowego, pośpiesznego i zorganizowanego ukrycia się lub zabezpieczenia się przed zagrożeniem.
Sygnał alarmowy o zagrożeniu, może również być wyemitowany w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów wykrywania, jednak właściwe terytorialnie organy administracji publicznej, muszą z 24-godzinnym wyprzedzeniem, w środkach masowego przekazu i w sposób zwyczajowo przyjęty ogłosić ćwiczenia.
SYGNAŁY ALARMOWE
1. OGŁOSZENIE ALARMU
a) sygnał akustyczny: modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut
b) środki masowego przekazu: Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm (podać przyczynę, rodzaj alarmu itp.) …………………. dla ………………….
c) wizualny sygnał alarmowy: Znak koloru żółtego w kształcie trójkąta lub, w uzasadnionych przypadkach, innej figury geometrycznej
2. ODWOŁANIE ALARMU
a) sygnał akustyczny: ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut
b) środki masowego przekazu: Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Uwaga! Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm (podać przyczynę, rodzaj alarmu itp.) …………………. dla ………………….
c) wizualny sygnał alarmowy: brak