Kraj
Kierowanie działaniem ratowniczym to zgodnie z definicją planowanie, organizowanie, nadzorowanie i koordynowanie działań ratowniczych. Należy także wiedzieć, że kierowanie działaniem ratowniczym to także szereg zadań, odpowiedzialność i zakres praw, z jakich może skorzystać kierujący działaniem ratowniczym.
Zakres praw kierującego działaniem ratowniczym określa ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 4 lipca 1992 r. w sprawie zakresu i trybu korzystania z praw przez kierującego działaniem ratowniczym. Zgodnie z tym rozporządzeniem “kierujący” uprawniony jest m.in. do:
Odstąpienie od zasad uznanych potocznie za bezpieczne można zastosować w szczególności:
– braku specjalistycznego sprzętu zachodzi konieczność zastosowania sprzętu zastępczego,
– gdy fizyczne możliwości ratownika mogą zastąpić brak możliwości użycia właściwego sprzętu,
– gdy jest możliwe wykonanie określonej czynności przez osobę zgłaszającą się dobrowolnie.
Wszystkie zarządzenia kierującego działaniem ratowniczym są decyzjami, które mogą być nadane w rygorze natychmiastowej wykonalności.
Z każdego skorzystania z uprawnień przez kierującego działaniem ratowniczym, musi zostać stworzony raport do właściwego przełożonego.
Raport tworzony przez KDRa powinien zawierać:
1) imię, nazwisko i stopień służbowy kierującego działaniem ratowniczym, a także określenie jego jednostki organizacyjnej,
2) określenie uprawnienia, z którego skorzystano,3) szczegółowy opis wydarzeń uzasadniających skorzystanie z uprawnienia,4) dane osób, od których kierujący działaniem ratowniczym zażądał udzielenia pomocy,5) określenie ewentualnego uszczerbku na zdrowiu osób ewakuowanych albo udzielających pomocy lub opis szkody materialnej w udostępnionym mieniu,
6) podpis sporządzającego raport.
Zdjęcie główne: Konrad Sikorski