ARTYKUŁ
W ostatnich latach widoczne są na świecie pożary elewacji tak zwanych „drapaczy chmur”, o różnym przeznaczeniu czyli budynków określanych w polskim prawie budynkami wysokimi lub wysokościowymi.
Najtragiczniejszym tego rodzaju pożarem był pożar budynku Grenfell Tower w Londynie w 2017 roku. Życie straciły wtedy 72 osoby.
W ostatnim czasie świat obiegła wiadomość o pożarze w Dubaju, o którym pisaliśmy tutaj: Gigantyczny pożar w Dubaju. Słup ognia objął wieżowiec
Tak prezentuje się Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
średniowysokie (SW) – ponad 12 m do 25 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości ponad 4 do 9 kondygnacji nadziemnych włącznie;
wysokie (W) – ponad 25 m do 55 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości ponad 9 do 18 kondygnacji nadziemnych włącznie;
wysokościowe (WW) – powyżej 55 m nad poziomem terenu.
Wymagania ochrony przeciwpożarowej
Polskie prawo nakłada wiele wymagań na omawiane budynki pod kątem ochrony przeciwpożarowej, które w całości mają sprawić, że gdyby doszło do pożaru w budynku, pożar powinien być ugaszony w zarodku lub nie rozprzestrzenić się poza wyznaczone strefy.
Rozpoznanie i przygotowanie operacyjne
Zanim dojdzie do pożaru elewacji, strażacy powinni zacząć od przeprowadzenia rozpoznania, zaznajamiając się dzięki temu z elementami ochrony przeciwpożarowej, rozmieszczeniem sprzętu przeznaczonego do gaszenia pożarów, możliwościami prowadzenia ewakuacji oraz możliwościami prowadzenia linii gaśniczych.
Po rozpoznaniu powinno przypadać przygotowanie operacyjne, w którym należy opracować plan działania, odpowiedni dla rozpoznanego budynku lub budynków. Plan działania powinien opierać się na możliwościach technicznych budynku, dostępnym wyposażeniu technicznym straży pożarnej, organizacji działań z przydziałem ról podczas akcji oraz zawierać główne cele prowadzenia działań.
Mając zrealizowane powyższe dwa zagadnienia, ważnym jest, aby móc przećwiczyć założone cele i organizacje działań poprzez możliwe do zorganizowania ćwiczenia na obiekcie. Ćwiczenia pozwolą na praktyczne przećwiczenie teoretycznych celów, wyciągnięcie rzetelnych wniosków oraz dokonanie ewentualnych poprawek w planie działania.
Możliwości gaszenia elewacji
Biorąc pod uwagę budynki wysokie do 55 metrów, które najczęściej znajdują się w dużych miastach, możliwości gaszenia przy udziale drabin mechanicznych są ograniczone najczęściej do wysokości 40 – 48 metrów (biorąc pod uwagę rzut wody z kosza drabiny).
Dobrym kierunkiem rozwiązania technicznego jest posiadanie w zasobach sprzętowych podnośnika hydraulicznego, który najczęściej przewyższa możliwości drabin mechanicznych w dotarciu na wysokości rzędu 53 do 112 metrów włącznie. Dzięki temu możliwe jest podjęcie działań gaśniczych od zewnętrznej strony na budynkach wysokich i częściowo wysokościowych.
Należy jednak pamiętać, aby wcześniej sprawdzić możliwości ustawienia drabin i podnośników przy budynku. Pod uwagę należy także wziąć to, że w trakcie pożaru mogą odpadać elementy elewacji!
Ewakuacja osób
Poza ograniczonymi możliwościami prowadzenia działań gaśniczych z użyciem drabin mechanicznych i/lub podnośników, ważnym elementem działań jest ewakuacja osób i zwierząt znajdujących się w budynku.
Ewakuację najlepiej prowadzić wyznaczoną do tego celu klatką schodową. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w budynku lub w jego pomieszczeniach będzie występować duże zadymienie, dlatego też ewakuacja powinna być prowadzona z uwzględnieniem sprzętu ochrony układu oddechowego przez strażaków. Strażacy powinni też chronić osoby ewakuowane przed dymem za pomocą kapturów ucieczkowych.
O kapturach ucieczkowych pisaliśmy już tutaj: Kaptur ratunkowy – bezpieczna ewakuacja poszkodowanego ze strefy zadymieniaKaptur ratunkowy – bezpieczna ewakuacja poszkodowanego ze strefy zadymienia
Podsumowując
Pożary elewacji w budynkach wysokich lub wysokościowych praktycznie trudno szybko zlokalizować, a następnie zlikwidować ze względu na wysokości i związany z tym utrudniony dostęp do celów gaśniczych.
Działania straży pożarnej muszą opierać się na zorganizowanym i przygotowanym wcześniej planie działania z dużym naciskiem na szybką ewakuację osób i/lub zwierząt z budynku. Warto również rozważyć odbycie przeszkolenia w tym zakresie przez dobrze przygotowaną kadrę dydaktyczną.