Wrocław
W dniach 20-22 listopada br. na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 3 we Wrocławiu odbyły się warsztaty o tematyce pożarów wewnętrznych połączone z symulacją w komorze rozgorzeniowej. Każdego dnia w szkoleniach uczestniczyła 30 osobowa grupa strażaków z dolnośląskich jednostek PSP i OSP. Organizatorem warsztatów była Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieńcu Wrocławskim przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.
Zajęcia prowadzili dwaj wysoko wykwalifikowani strażacy, z bogatym doświadczeniem i tytułem instruktorskim – Bartosz Klich i Waldemar Pruss. Całodniowe warsztaty odbywały się według ścisłego planu, który rozpoczynał się od zajęć teoretycznych. Uczestnikom przypomniano podstawowe pojęcia i reakcje chemiczno-fizyczne zachodzące podczas procesu powstawania i rozwoju pożaru, a w dalszym etapie omówiono zjawiska zachodzące w trakcie pożaru. Szczególną uwagę zwrócono na rozgorzenie, ruchy i kolorystykę dymu w tym gazów palnych oraz na niebezpieczne dla strażaków zjawisko backdraft, czyli ognisty podmuch. Na koniec zajęć teoretycznych instruktorzy zaprezentowali techniki operowania prądami wody, szybkie sposoby tłumienia ognia i ograniczania rozwoju pożaru oraz zasady organizacji działań w rocie.
Druga część warsztatów to ćwiczenia praktyczne, które odbywały się na placu wewnętrznym JRG 3. Uczestnicy rozpoczęli praktykowanie zdobytej wcześniej wiedzy. Mogli samodzielnie przećwiczyć operowanie prądami wody według omówionych wcześniej sposobów. Następnie odbyła się prezentacja zjawisk pożarowych w tzw. Firebox (w skali 1:2). Ciekawy pokaz pozwolił na zobrazowanie rzeczywistego powstawania i rozwoju pożaru, a także towarzyszących mu zjawisk. Ostatnim i najbardziej widowiskowym punktem warsztatów była symulacja w komorze rozgorzeniowej. Strażacy wyposażeni w kompletne umundurowanie bojowe i sprzęt ochrony dróg oddechowych przebywali wewnątrz kilkanaście minut. W tym czasie mieli okazję obserwować powstawanie pożaru, jego rozwój i dalsze zjawiska. Była to nieoceniona możliwość doświadczenia na własnej skórze jakie warunki panują wewnątrz płonącego pomieszczenia. Temperatura, którą wskazywała kamera termowizyjna, sięgała od 300 do ponad 500 stopni. Wewnątrz komory przećwiczono także podawanie prądów wody i wybór technik odpowiednio do zaistniałych potrzeb. Warsztaty zostały zrealizowane przy wsparciu finansowym Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu w ramach projektu “Doskonalenie umiejętności w obszarze reagowania na zagrożenia, bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa, realizowanego przez organizację pozarządowe we współprac ze służbami, inspekcjami, strażami”. Łącznie w szkoleniu uczestniczyło około 90 funkcjonariuszy PSP i członków OSP z terenu Dolnego Śląska.