Woj. mazowieckie
15 grudnia 2020 roku przeprowadzone zostały procedury odbiorów 13 namiotów pneumatycznych dla jednostek ratowniczo–gaśniczych PSP z terenu województwa mazowieckiego.
Zakup namiotów realizowany jest w związku z sytuację epidemiologiczną w kraju i zagrożeniami zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19. Jednostki Państwowej Straży Pożarnej z terenu woj. mazowieckiego wspierają organizację działań medycznych w stosunku do osób z podejrzeniem koronawirusem. Państwowa Straż Pożarna wspiera szpitale, między innymi, poprzez zabezpieczenie namiotów, które przekształcone są w polowe izby przyjęć. Obecnie na terenie woj. mazowieckiego funkcjonują 44 Polowe Izby Przyjęć przy szpitalach, które zbudowano z wykorzystaniem 64 namiotów pneumatycznych.
Namioty zabezpieczone przez jednostki PSP stanowią śluzę dla osób, które przybywają do szpitali. Posiadają na swoim wyposażeniu nagrzewnicę, oświetlenie oraz sprzęt logistyczny, który pozwala na ich samodzielną pracę w każdych warunkach pogodowych.
Strażacy Wydziału Logistycznego Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie w imieniu mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosława Nowosielskiego, przekazali sprzęt jednostkom organizacyjnym PSP woj. mazowieckiego:
- KM PSP m.st. Warszawy
- KM PSP Płock
- KM PSP Radom
- KP PSP Ciechanów
- KP PSP Grójec
- KP PSP Lipsko
- KP PSP Piaseczno
- KP PSP Pruszków
- KP PSP Legionowo
- KP PSP Wołomin
Procedura odbiorów została podzielona na trzy części programowe, zorganizowane przez Wydział Logistyczny Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie i wykonawcę zamówienia firmę „PROTEKO” sp. z o.o : odbiór techniczno – jakościowy, odbiór faktyczny oraz szkolenie.
Realizacja przedsięwzięcia pochodziła ze środków przeznaczonych na finansowanie zadań związanych ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 zwanej COVID-19.
Po zakończeniu pandemii, namioty wraz z zestawami logistycznymi będą wykorzystywane podczas działań ratowniczych m. in. jako:
- zabezpieczenie logistyczne związane z długotrwałymi działaniami ratowniczo – gaśniczymi,
- zabezpieczenie działań z zakresu ratownictwa medycznego w zdarzeniach mnogich, masowych oraz podczas katastrof,
- działania związane z dekontaminacją osób i sprzętu (zagrożenia CBRN).
Źródło: Wydział Logistyczny KW PSP w Warszawie