Podniesienie mieszkaniówki, brak konkretów w sprawie wzrostu płac
W Ministerstwie Spraw Wewntrznych i Administracji odbyło się spotkanie Zespołu ds. poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych MSWiA. Udział w spotkaniu wzięli wiceministrowie resortu: Czesław Mroczek, Wiesław Szczepański i Wiesław Leśniakiewicz, a także przedstawiciele stron związkowych i podległych resortowi służb.
Rozmawiano głównie o podwyżkach płac dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb mundurowych, a także o innych postulatach strony społecznej.
W odpowiedzi na nasze postulaty ze strony ministerstwa padła propozycja, by zrównać wydatki na dodatek mieszkaniowy w służbach podległych MSWiA z dodatkiem, jaki obowiązuje w wojsku. Byłoby to stopniowe zrównanie wynoszące od przyszłego roku 40 proc. stawek wojskowych w zależności od cen w danym regionie Polski, w następnym roku – 75 proc. i wreszcie doszłoby do stuprocentowego zrównania -Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”.
Pierwszy raz w historii ustaw modernizacyjnych w MSWiA, w zaproponowanym na spotkaniu projekcie nie zostały zaplanowane środki na wzrost wynagrodzeń.
Nie padła żadna konkretna propozycja dotycząca poniesienia płac w służbach publicznych. Przedstawiciele MSWiA mówili także, że nie są władni, by takie decyzje podejmować. Zamierzamy więc rozmawiać teraz z Radą Ministrów oraz z parlamentarzystami.Czekamy na kolejne spotkanie, które ma się odbyć w grudniu. Do tego czasu wszystkie centrale związkowe odniosą się konkretnie do dzisiejszych propozycji. Zamierzamy wspólnie podjąć negocjacje, a ewentualnie także inne kroki w celu realizacji naszych postulatów – Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”.
W ocenie strony społecznej, przyszłoroczne podwyżki wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników zatrudnionych w sferze finansów publicznych powinny wynieść co najmniej 15 procent. Takie stanowisko przyjęli pracownicy i pracodawcy w ramach Podzespołu problemowego ds. służb mundurowych Rady Dialogu Społecznego na początku października tego roku.
Rząd zaproponował jedynie 5 procent podwyżki, a więc tyle ile ma wynieść przyszłoroczna inflacja.
Wzrost uposażeń o średnio 5 procent nie stanowi tak naprawdę podwyżki, a jedynie formę utrzymania siły nabywczej funkcjonariuszy i pracowników w związku z postępującą inflacją – stanowisko Podzespołu problemowego ds. służb mundurowych Rady Dialogu Społecznego z dnia 4 października 2024 roku.
Podczas spotkania strona społeczna podniosła także propozycję budżetowania służb podległych trzem resortom: Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwu Finansów oraz Ministerstwu Sprawiedliwości – na zasadach, jakie obowiązują w wojsku – tj. w relacji do wskaźnika PKB. Zgodnie ze stanowiskiem społecznym, rozwiązanie takie zapewni większą stabilność i elastyczność w zakresie finansowania działalności poszczególnych służb oraz bardziej dynamiczny wzrost wynagrodzeń.