Handzlówka
Ochotnicza Straż Pożarna w Handzlówce jest jedną z najprężniej działających jednostek w gminie Łańcut. Historia jednostki rozpoczyna się w roku 1910, kiedy to na wniosek Jana Lenara utworzono Sekcję Ochotniczej Straży Pożarnej przy Kółku Rolniczym.
Jednostka od samego początku udzielała się społeczeństwu, w 1910 roku, czyli w pięćsetną rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, członkowie OSP przystępują do budowy pomnika upamiętniającego to wydarzenie.
Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Handzlówce znajduje się w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, posiada remizę, dwa samochody i wielu wyszkolonych strażaków. Druhowie biorą udział w zwalczaniu skutków powodzi oraz innych nawałnic na obszarze województwa podkarpackiego. Dzięki wyszkolonym druhom, którzy prowadzą rozmaite pogadanki na temat ochrony przeciwpożarowej czy udzielania pierwszej pomocy, są dostrzegani i doceniani przez mieszkańców Handzlówki oraz innych jednostek z obszaru województwa. Należy tutaj podkreślić działalność druha Piotra Nykiel, który poprzez znajomość z jednostką OSP w Hucisku, organizuje akcje honorowego krwiodawstwa. Jak mówią druhowie jednostka nie działałaby tak dobrze gdyby nie pomoc mieszkańców Handzlówki, a zwłaszcza obecnego Proboszcza księdza Jana Bocek, który wspomaga duchowo oraz rozgłasza organizowane przez strażaków akcje.
Od 1996 roku w posiadaniu druhów znajduje się średni samochód gaśniczy Star 266, co prawda nie jest to nowoczesny pojazd, ale w górzystych terenach sprawdza się znakomicie. Nieraz druhowie dojeżdżali do miejsc, gdzie inne jednostki nie dały rady, ale to także zasługa bardzo dobrych kierowców: Krzysztofa Musz oraz Pawła Kuźniara, którzy od wielu lat pełnią zaszczytną funkcję kierowców, a od niedawna dwóch nowych kierowców: Grzegorza Jarosza i Wojciecha Kuźniara.
W 2010 roku jednostka obchodziła Jubileusz 100 – lecia powstania, z tej okazji przekazany i poświęcony został lekki samochód gaśniczy Volkswagen Transporter, który zastąpił dzielnie służącego od 1969 roku Żuka. Za długoletnią działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej Zarząd Główny ZOSP RP odznacza jednostkę Złotym Znakiem Związku OSP RP.
Jednostka OSP w Handzlówce liczy ponad 60 członków, w tym 21 po odbytych kursach i szkoleniach. Obecnie wyszkoleni są sami mężczyźni ale już niedługo szeregi zasilą pierwsze kobiety. Wraz ze wzrostem wymogów stawianych przez Państwową Straż Pożarną oraz na potrzebę zakupu specjalistycznego sprzętu, jednostka non stop się rozwija, wysyłając na szkolenia z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Obecnie OSP posiada 5 wyszkolonych Ratowników KPP, ale do kolejnego szkolenia zgłoszonych jest kolejnych 4, w tym jedna kobieta.
Dzięki dofinansowaniom z budżetu Gminy Łańcut, KSRG oraz Zarządu Głównego ZOSP RP, strażacy ciągle nabywają nowy sprzęt w postaci pomp, agregatów, latarek, radiostacji nasobnych, hełmów bojowych, rękawic, nomexów oraz torby PSP R1 z wyposażaniem do tlenoterapii oraz transportu poszkodowanego.
OSP posiada męską drużynę pożarniczą, która osiąga bardzo dobre wyniki na Zawodach Sportowo – Pożarniczych. W 2009 roku jednostka gościła wszystkie jednostki z gminy Łańcut na stadionie sportowym w Handzlówce, zdobywając wtedy pierwsze miejsce. Natomiast reaktywowana Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w debiutanckim występnie zdobyła III miejsce.
Na wielkie uznanie zasługuje obecny Prezes Zarządu – druh Adam Rajzer, który pełni tą zaszczytną funkcję od 25 lat, oraz od 20 lat jako Prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego w Łańcucie. To dzięki jego staraniom i całego zarządu w 1999 roku jednostka zasiliła struktury KSRG oraz nabyła obecne samochody gaśnicze. Oprócz Prezesa należy także podkreślić wielkie zasługi obecnego Naczelnika – dh Andrzeja Homendy, zastępcy Naczelnika – dh Krzysztofa Pondel, dh Piotra Puziewicza oraz dh Krystiana Musza, którzy to współpracują z 12. Wielopoziomową Drużyną Harcerską. Poprzez organizowanie różnych zbiórek, spotkań czy rajdów starają się nauczyć najmłodszych jak ważna jest ochrona przeciwpożarowa w życiu społeczeństwa , jak należy sobie radzić i co trzeba zrobić podczas zauważenia pożaru. Dzięki temu podczas Turniejów Wiedzy Pożarniczej młodzież OSP zdobywa czołowe miejsca i zdobywa cenne nagrody. Druhowie szkolą i uczą jak ważna jest ochrona zdrowia i życia człowieka, dlatego wyszkoleni druhowie prowadzą szkolenia i pogadanki na temat udzielania Pierwszej Pomocy, nie tylko wśród młodzieży, ale i także wśród społeczności lokalnej. Dzięki pomocy ze strony Pani Anny Kawalec, która jest instruktorem Ratownictwa Medycznego z firmy Dream – Team, strażacy są w ciągłej gotowości żeby pomagać.
Nawiązujemy współpracę z innymi jednostkami, m.in z Ochotniczą Strażą Pożarną w Hucisku, która organizuje akcje honorowego krwiodawstwa „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. Dzięki tej współpracy jednostka także postanowiła pójść w ich ślady i zorganizować akcję poboru krwi. W ubiegłym roku druhowie zebrali ponad 16 litrów krwi, jak na pierwszą taką akcję osiągnęli bardzo dobry wynik. Oprócz akcji poboru krwi, organizują także różne ćwiczenia i manewry. W ubiegłym roku takie manewry zorganizowali na wyciągu „Staś” w Handzlówce, w których udział wzięły jednostki z powiatu rzeszowskiego: OSP Hucisko i OSP Wola Rafałowska. Aby doskonalić umiejętność radzenia sobie w strefie zadymienia, udało nam się zorganizować ćwiczenia z zakresu Ochrony Dróg Oddechowych, w których także udział wzięła zaprzyjaźniona jednostka z Huciska.
Dzięki bardzo dobrej prewencji jaką prowadzą druhowie, jednostka nie wyjeżdża do poważnych zdarzeń na terenie miejscowości, jedynie biorą udział w prowadzonych działaniach na terenie powiatu bądź województwa.
OSP posiada także własną Orkiestrę Dętą, która została założona w 1926 roku. Siedzibą jest dawna remiza. Obecnie liczy około 30 członków grających na takich instrumentach jak: flety, klarnety, trąbki, saksofony, alty, puzony, tenory, basy oraz instrumenty perkusyjne. W skład zespołu wchodzi znaczna liczba młodzieży. Zespół koncertuje z okazji uroczystości kościelnych, państwowych, na ślubach i pogrzebach oraz uświetnia festyny w Handzlówce i okolicznych miejscowościach. Bierze udział w Przeglądach Orkiestr Dętych na terenie powiatu i województwa. W ramach wypoczynku i nagrody za cały rok ciężkiej pracy w czasie letnim organizowane są ogniska i wyjazdy.
Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP.