Poznań
Aktywny strzelec w budynku, napastnik uzbrojony w nóż, ranni, ładunek wybuchowy w budynku Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz działające liczne siły Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu – te wszystkie sceny niczym z filmu akcji rozegrały się w środę na ternie kampusu uniwersyteckiego Morasko w Poznaniu. Na całe szczęście były to tylko ćwiczenia dowódczo-sztabowe z zakresu ewakuacji obiektu na wypadek zaistnienia różnego typu zagrożenia, ale ćwiczeń o takiej skali w stolicy Wielkopolski dawno nie było.
Ćwiczenia zorganizowane zostały przez przedstawicieli wszystkich służb, Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Miasta Poznania oraz dyrekcję UAM w Poznaniu. Rozpoczęły się one w środowe przedpołudnie około godziny 9:00, jednak już od samego rana w Poznaniu można było zobaczyć przemieszczające się alarmowo liczne kolumny Policji. Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, sam scenariusz ćwiczeń zakładał wielowątkowość. Funkcjonariuszom przyszło się zmagać z ujawnionym materiałem wybuchowym, wzięciem i przetrzymywaniem zakładnika, pojawieniem się w budynku aktywnego strzelca, czy napastnika uzbrojonego w nóż. Ten ostatni nawiązuje do zdarzenia, które miało miejsce w marcu br. właśnie na Wydziale Chemii UAM, kiedy to student zaatakował jednego z profesorów tasakiem. O dużej skali ćwiczeń świadczyć może liczba funkcjonariuszy, z ramienia Policji w ćwiczeniach udział brali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu oraz policyjni antyterroryści z Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji z Poznania, Łodzi, Wrocławia, Gorzowa Wlkp., Szczecina i Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji w Warszawie. Na miejscu działali też policyjni negocjatorzy z Nieetatowego Zespołu ds. Negocjacji Policyjnych KWP Poznań. Jak dodaje Policja, biorąc pod uwagę specyfikę obiektu oraz scenariusz działań, przedsięwzięcie było doskonałą okazją do zgrywania elementów współpracy różnych służb oraz doskonalenia procedur wymiany informacji i systemu alarmowania, powiadamiania oraz reagowania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych.
Kolejnym wyzwaniem podczas ćwiczeń było udzielenie pomocy osobom poszkodowanym oraz ich transport do poznańskich szpitali (w założeniu). Od strony medycznej koordynacją działań ratowniczych zajęła się Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Na miejscu działało łącznie kilka Zespołów Ratownictwa Medycznego WSPR (w tym m.in. 2 systemowe i 2 dodatkowe uruchamiana m.in. podczas zdarzeń masowych), które zmierzyły się z przeprowadzeniem segregacji medycznej osób poszkodowanych oraz udzielaniem im pomocy medycznej w trudnych warunkach oraz dodatkowo we współpracy z funkcjonariuszami Policji. W rozmowie z naszym reporterem, Robert Judek – rzecznik prasowy i zarazem ratownik medyczny WSPR Poznań, informował, że tego typu ćwiczenia mają pomóc w doskonaleniu współpracy z pozostałymi podmiotami ratowniczymi, szczególnie na miejscu tego typu zdarzeń oraz pokazać rzeczy, które można udoskonalić podczas prawdziwych działań ratowniczych. Jak przyznał, część działań podjętych przez WSPR Poznań okazała się inna, niż zakładał to scenariusz przed ćwiczeniami – mowa tu m.in. o dynamicznej sytuacji, która skutkowała zmianą lokalizacji pracy ratowników medycznych. Ratowniczym działaniom medycznym nie sprzyjała także deszczowa pogoda. Jednak jak dodał na zakończenie Robert Judek, właśnie tego typu sytuacje najlepiej pozwalają się sprawdzić, wyciągnąć wnioski, zdobyć doświadczenie i odróżniają prawdziwe ćwiczenia od akcji ,,pokazowych”.
Poza wcześniej wspomnianymi siłami, na miejscu działały też oczywiście zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 5 i 3 oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego ,,Poznań-5″. Działania strażaków podczas ćwiczeń skupiły się na zabezpieczeniu działań Policji, utrzymaniu gotowości do podjęcia działań na wypadek powstania zagrożenia oraz pomocy w ewakuacji osób znajdujących się w obiekcie z wykorzystaniem drabiny mechanicznej. Na miejscu obecni byli także przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, którzy obserwowali całość ćwiczeń. Całość ćwiczeń zakończyła się po godzinie 12:00.