Kraj
Dziś 21 maja przypada „Dzień Kadeta”, ustanowiony przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1930 roku. 21 maja to data rozpoczęcia walk na górze św. Anny w czasie III powstania śląskiego oraz rocznica śmierci najmłodszego z poległych kadetów, szesnastoletniego Karola Chodkiewicza.
Kadetem określa się uczniów w szkołach wojskowych, a także w szkołach pożarniczych PSP kształcących w systemie stacjonarnym przyszłych aspirantów. W przypadku PSP są to trzy szkoły pożarnicze: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu i Krakowie oraz Centralna Szkoła Pożarnicza w Częstochowie. Należy również zaznaczyć że tytuł Kadeta w szkołach pożarniczych otrzymuje się dopiero po pozytywnym zakończeniu szkolenia unitarnego.
Redakcja STRAŻACKI.PL życzy w dzisiejszym dniu wszystkim Kadetom, siły, zdrowia oraz wytrwałości.
Jak wygląda typowy dzień Kadeta w szkole pożarniczej.
System nauczania dla kadetów jest prowadzony w formie systemu stacjonarnego skoszarowanego, tzn. że kadeci przez cały czas trwania nauki zamieszkują w szkole. Do tego celu służy budynek nazywany „koszarami”. Najcześciej kadeci zamieszkują w 3-4 osobowych pokojach, wyposażonych w toaletę oraz prysznic.
Dzień zaczyna się generalnie o godzinie 06:00 pobudką a kilka minut później wszyscy kadeci spotykają się na placu szkolnym na tzw. Poranny rozruch czyli ćwiczenia fizyczne. Po porannym rozruchu jest chwila czasu na poranną toaletę po której kadeci udają się na pierwszy w tym dniu posiłek wydawany w szkolnej stołówce (żywienie w szkołach prowadzone jest przez wewnętrzne stołówki) czyli śniadanie.
Po śniadaniu przypada znowu kilka minut przerwy, po których około godziny 07:30 ma miejsce pierwszy „apel poranny”, na którym sprawdza się stan osobowy kadetów i na którym informuje się o najważniejszych tematach przypadających na dany dzień.
O godzinie 08:00 zaczynają się zajęcia teoretyczne lub praktyczne. Zajęcia najczęściej trwają do godziny 13:00, o której wydawany jest drugi posiłek, czyli obiad. Czasami zajęcia są prowadzone do godziny 15:30. Wszystko zależy od godzin i miejsca ćwiczeń zajęć.
Około godziny 16:00 szczególnie w przypadku pierwszych roczników, kadeci udają się na sprzątanie obiektów i terenów wokół szkoły. W żargonie mówi się, że udają się na tzw. Rejony, ponieważ każdemu kadetowi lub grupie kadetów zleca się inne miejsce do posprzątania, czyli rejon.
Po zakończonych rejonach, do godziny 18:00 pozostaje czas na naukę. O 18:00 kadeci otrzymują trzeci posiłek, czyli kolację. Następnie najczęściej pozostaje czas wolny, który można wykorzystać do celów sportowych, nauki lub innych spraw.
W okolicach godziny 21:30 ma miejsce drugi „apel dzienny”, gdzie odczytuje się tym razem przydzielone służby na kolejny dzień oraz sprawdza stan osobowy kadetów. Zaraz po apelu pozostaje znów kilka minuta na sprawy związane z toaletą, po której o 22:00 następuje cisza nocna trwająca do 06:00 następnego dnia.