Woj. lubuskie
W dniach od 3 do 6 października br. na obszarze województwa lubuskiego przeprowadzone zostaną międzynarodowe ćwiczenia ratownicze dla modułów ochrony ludności Unii Europejskiej pod kryptonimem „Wave 2017”.
Ćwiczenia będą prowadzone jako doskonalenie współdziałania sił i środków krajowych w sytuacji przyjmowania pomocy międzynarodowej oraz jako doskonalenie współpracy ze służbami, organizacjami i instytucjami, w tym siłami międzynarodowymi w sytuacji zaistnienia powodzi o zasięgu przekraczającym możliwości operacyjne województwa.
Ćwiczenia będą prowadzone w wyznaczonych strefach roboczych w miejscowościach: Gorzów Wlkp., Lubniewice, Kostrzyn n/O., Słońsk, Torzym, Santok, Wędrzyn, Sulęcin.
W ćwiczeniach przewidziany jest udział międzynarodowych modułów ochrony ludności, w szczególności:
-
Modułu oczyszczania wody z Węgier (WP Hungary),
-
Wielonarodowego modułu pomp wysokiej wydajności z Litwy, Łotwy i Estonii (Balt Flood Combat),
-
Modułu pomp wysokiej wydajności z Niemiec (HCP Germany),
-
Modułu wsparcia technicznego z Rumunii (TAST Romania),
-
Zespołu ekspertów ochrony ludności z krajów Unii Europejskiej (EUCPT).
-
Zespół rozpoznania z użyciem drona z Francji (Emerpas France)
Do udziału w ćwiczeniach przewiduje się inne podmioty i instytucje krajowe takie jak siły Państwowej Straży Pożarnej z terenu woj. lubuskiego, Policji, Żandarmerii wojskowej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Wojskowej ochrony przeciwpożarowej.
Celem głównym ćwiczeń jest sprawdzenie działania unijnego mechanizmu ochrony ludności Unii Europejskiej podczas zdarzeń związanych z zagrożeniami powodziowymi w zakresie wsparcia kraju poszkodowanego siłami ratowniczymi z innych państw oraz realizacji obowiązków przyjmującego pomoc ratowniczą w ramach HNS (Host Nation Support).
Cele pośrednie ćwiczeń:
-
sprawdzenie procedur związanych z uruchomieniem pomocy międzynarodowej poprzez unijny mechanizm ochrony ludności;
-
doskonalenie współpracy z podmiotami współdziałającymi, w tym z modułami ochrony ludności Unii Europejskiej uczestniczącymi w ćwiczeniach;
-
sprawdzenie funkcjonowania zabezpieczenia logistycznego podczas dużych działań ratowniczych;
-
ocena i optymalizacja funkcjonowania centralnego odwodu operacyjnego;
-
doskonalenie umiejętności dowodzenia pododdziałami centralnego odwodu operacyjnego w sytuacji powodziowej przez kadrę dowódczą Państwowej Straży Pożarnej;
-
doskonalenie wielopoziomowej struktury dowodzenia oraz reagowania na dynamicznie zmieniającą się sytuację;
-
rozwijanie umiejętności reagowania na nagłe zmiany sytuacji, komplikacje i utrudnienia;
-
kształtowanie umiejętności współpracy z podmiotami odpowiedzialnymi za przekazywanie informacji opinii publicznej oraz zarządzanie informacjami w sytuacjach kryzysowych.
Na miejscu ćwiczeń będzie nasz redaktor, który przygotuje dla Was relację, którą oczywiście znajdziecie na naszym portalu oraz facebooku.
Opracowanie: kpt. Dariusz Szymura, oficer prasowy KW PSP w Gorzowie Wlkp.