Kraj
Dziś światowy dzień walki z rakiem, przez co po raz kolejny warto pochylić się nad tematyką antyrakową w straży pożarnej. Według danych statycznych PSP za rok 2020 pożary stanowiły około 28% ogółu zdarzeń, jednak że liczba pożarów zmalała to nie zmalało a nawet wzrosło zagrożenie substancjami rakotwórczymi zawartymi w dymach pożarowych.
Mając powyższe na uwadze warto zadać sobie pytanie jak długo w takim razie powinniśmy chociażby użytkować ubranie ochronne strażackie, które wystawiane jest na działanie różnych szkodliwych substancji podczas pożarów.
Gdzie odkładają się substancje szkodliwe na ubraniach ochronnych?
Ogólnie substancje szkodliwe po działaniach pożarowych znajdują się na każdej części ubrania nawet jeżeli nie widzimy zabrudzeń. Niektóre cząstki rakotwórcze mogą znajdować się pod tkaniną wierzchnią lub na membranie. Pamiętajmy, że dym z szkodliwymi cząstkami dostaje się także pod nasze ubranie (ze względu na brak jakiegokolwiek uszczelnienia) zalegając na ciemnych materiałach użytych jako podszewka lub warstwa termoizolacyjna.
Kiedy wygasa okres użytkowania ubrań ochronnych?
Z technicznego punktu widzenia nie ma ogólnej daty ważności ubrań ochronnych, chociaż producenci mogą określać żywotność poszczególnych części odzieży, to jednak w praktyce nie określa się bezpośredniego czasokresu użytkowania. Generalnie zasada jaka towarzyszy ubraniom ochronnym jest taka, że można je używać do tzw. zużycia technicznego.
Kiedy powinienem wymienić ubranie ochronne?Jeżeli stan faktyczny ubrania ochronnego świadczy o tym że może ono nas już nie chronić zgodnie z przeznaczeniem; gdy istnieje duże prawdopodobieństwo osiągnięcia granicznych parametrów zastosowanych tkanin oraz gdy zabrudzenia nabyte w trakcie działań gaśniczych, nawet po prawidłowym praniu mogą zagrażać użytkownikowi (mowa tu m.in. o rakotwórczych cząstkach azbestu).
Jako ciekawostkę dotyczącą pytania, można tutaj przytoczyć nowo opublikowaną w 2019 roku normę brytyjską BS8617, dotyczącą kontroli, testowania, czyszczenia, suszenia, napraw, wymiany i wycofania środków ochrony indywidualnej. Norma brytyjska zaleca wymianę odzieży ochronnej nie rzadziej niż co dziesięć lat.
Co robić aby minimalizować zagrożenia na ubraniach ochronnych?
Pierwszym krokiem jest tzw. dekontaminacja wstępna ubrania, przeprowadzona jeszcze na miejscu działań zaraz po wyjściu z miejsca objętego pożarem. Kolejna sprawa to także sam transport odzież do jednostki, który powinien polegać na zapakowaniu „brudnej odzieży” w szczelny worek lub pojemnik, nie powodując tym rozprzestrzeniania/uwalniania szkodliwych cząstek w kabinie pojazdu pożarniczego.
Dalsze czynności już po dotarciu do jednostki powinny polegać na wypraniu ubrania w dedykowanych do tego celu pralnicach (m.in. posiadają one specjalne programy, odpowiednie bębny, pozwalając dozować środki czyszczące zgodnie z zaleceniami producentów); prawidłowym wysuszeniu odzieży oraz na sam koniec przeprowadzeniu wizualnej kontroli całego ubrania.
WAŻNE : W przypadku gdy ubranie ochronne zostało zabrudzone środkami chemicznymi, biologicznymi lub radioaktywnymi należy taki ubranie ochronne bezwględnie wycofać z użytkowania.