Kurów
„Ratujemy i uczymy ratować” to hasło kolejnej akcji, którą strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie woj. lubelskie zaczęli organizować w swoim środowisku pod koniec stycznia bieżącego roku. Głównym celem przedsięwzięcia jest pogłębienie wiedzy i praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobie, która jej potrzebuje wynika z przepisów prawa oraz troski o drugiego człowieka. Dlatego warto wiedzieć jak poprawnie jej udzielić, ponieważ może się zdarzyć, że będziemy świadkami wypadku i od naszej szybkiej oraz prawidłowej reakcji będzie zależało zdrowie i życie innej osoby.
W ubiegłym roku zakupiliśmy ze środków pochodzących z 1% podatku nowoczesny defibrylator, a także przeszkoliliśmy dzięki środkom finansowym z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego dodatkowo 6 członków z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Nie chcieliśmy zatrzymywać nabytej wiedzy tylko dla siebie. Pomyśleliśmy, że trzeba się nią podzielić z innymi – wyjaśnia Witold Drążkiewicz – Prezes OSP w Kurowie.
Przedstawiciele OSP zwrócili się z prośba do PZU S.A. o pomoc w zakupie zestawu trzech fantomów do nauki pierwszej pomocy. Z funduszu prewencyjnego PZU S.A OSP otrzymało dotację w kwocie 2500 zł. Pozostała kwota pochodziła ze środków własnych OSP. Mając sprzęt i wielkie chęci do działania członkowie OSP rozpoczęli pilotażowe lekcje w Szkole Podstawowej im. Ks. Grzegorza Piramowicza w Kurowie, które prowadzili dowódcy jednostki operacyjno – technicznej OSP dh Tomasz Nesterowicz i dh Michał Wójcicki.
Zajęcia spotkały się z wielkim entuzjazmem uczniów i nauczycieli. Grafik zajęć się zapełnił. Strażacy już po feriach zaczynają kolejne zajęcia w szkole podstawowej. Praca z dziećmi wymaga zaangażowania i wiedzy lecz efekty naszej pracy widać po pierwszych lekcjach. Nabyte umiejętności i widzę przekazują oni dalej członkom rodzin. Akcja spotkała się z wielkim uznaniem lokalnej społeczności – informuje dh Tomasz Nesterowicz – dowódca OSP w Kurowie.
Zaletą prowadzonego instruktażu jest to że każdy posiada zasób umiejętności, który może wykorzystać w codziennym życiu. Uczy on dynamizmu, szybkości reakcji, bezpośredniego działania, przełamuje bariery i strach przed podjęciem decyzji o udzieleniu pomocy. Strażacy zapewniają, że otwarci są na współprace z placówkami oświatowymi, organizacjami, instytucjami i firmami z trenu, które chciałby przeprowadzić taki instruktaż u siebie oraz informują, że maja już w planach koleje akcje społeczne. Strażakom możemy także pomóc przekazując 1% podatku wpisując w roczne zeznanie podatkowe KRS organizacji 0000033324.