Kraków
Kilka śmigłowców, kilkadziesiąt zespołów wyjazdowym, namioty szpitalne i tysiąc pieszych patroli, tak w wielkim skrócie będzie wyglądało zabezpieczenie medyczne Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie.
19 stycznia br. odbyło się spotkanie wojewody małopolskiego Józefa Pilcha z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia Markiem Tombarkiewiczem oraz przedstawicielami służb medycznych. Tematem rozmów było omówienie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w czasie Światowych Dni Młodzieży.
Po spotkaniu wojewoda poinformował, że szacowany koszt zabezpieczenia medycznego wyniesie 15 milionów złotych, dodatkowo w ramach specustawy, którą przygotowuje rząd na inwestycje w infrastrukturę medyczną przeznaczone będzie 6 milionów złotych, a trzy mln stanowić będzie rezerwa.
Zabezpieczenie medyczne podzielono na dedykowane poszczególnym uroczystościom, które z racji liczby uczestników potrzebują dodatkowych sił i środków w zabezpieczeniu medycznym, a także podniesienie gotowości wszystkich podmiotów działalności leczniczej we wszystkich segmentach (izby przyjęć i SOR-y, a także poradnie specjalistyczne) – od podstawowej opieki medycznej po nocną i świąteczną.
Według wstępnego planu o bezpieczeństwo i zdrowie pielgrzymów zadba 90 zespołów wyjazdowych, 1000 patroli pieszych, które będą korzystały z quadów, motocykli i rowerów. Powstaną również punkty medyczne i 17 namiotów szpitalnych, zwiększona będzie liczba śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na terenie Krakowa. Poza zabezpieczenia najważniejszych punktów ŚDM ratownicy medyczni pojawią się m.in. w pobliżu dworców, dużych parkingów i miejsc przesiadkowych.
Foto. KPR