WIEDZA
Nasza ostatnia część cyklu poświęconego ratowaniu i udzielaniu pomocy zwierzętom domowym, przedstawia zagadnienia związane z ranami, jakie mogą wystąpić w wyniku pożaru lub w jego następstwie. Również zachęcamy naszych czytelników do zapoznania się z wcześniejszymi częściami tej serii.
RANY W WYNIKU POŻARU
Ze względu na gorący dym i płomień, jaki występuje w środowisku pożaru, zwierzęta wystawione na ich działanie mogą doznać ran oparzeniowych o różnym stopniu. Bez względu na stopień oparzenia, strażacy powinni starać się zabezpieczyć takie rany z pomocą materiałów opatrunkowych. Tak jak pisaliśmy we wcześniejszych artykułach, zalecamy, aby posiadać osobną „torbę weterynaryjną” w której powinny znajdować się najbardziej potrzebne materiały opatrunkowe takie jak gazy, hydrożele w tubie, bandaże elastyczne bawełniane, bandaże weterynaryjne, opatrunki hemostatyczne, a nawet dedykowane dla psów opaski uciskowe.
W przypadku ran oparzeniowych o nie dużej powierzchni możemy zastosować hydrożel w tubie, który naniesiemy na ranę. Następnie należy zastosować gazę opatrunkową o odpowiednim rozmiarze, którą należy przymocować w zależności od miejsca oparzenia za pomocą bandaża elastycznego lub bandaża weterynaryjnego. Oparzenia o dużej powierzchni powinno się zabezpieczać jedynie dużymi gazami, która przymocujemy odpowiednim bandażem.
Zabezpieczenie ran oparzeniowych to pierwsza rzecz. Również po tej czynności należy zabezpieczyć zwierzę termicznie za pomocą m.in. folii ratunkowej.
RANY W NASTĘPSTWIE POŻARU
Rany oparzeniowe to nie jedyne rany, jakie może doznać zwierzę domowe. W momencie gdy zwierzę będzie próbowało za wszelką cenę uciekać z pożaru każdą możliwą drogą, może doznać np. ran ciętych. W przypadku wystąpienia ran ciętych na łapach możemy stosować opatrunek uciskowy wykonany z gaz opatrunkowych lub opatrunków hemostatycznych, które przymocujemy bandażem. Gdyby pies doznał na kończynie krwotoku, możemy też próbować zastosować dedykowaną opaskę uciskową dla psów.
! WAŻNE ! Opisane zagadnienia są teoretycznym wytłumaczeniem zagadnień ratowniczych. Zalecamy odbyć szkolenie stacjonarne z powyższych zagadnień w celu nabycia umiejętności praktycznych i zrozumienia tematyki.