Artykuł
W ostatnim czasie na grupach strażackich przedstawiane są „tipy” dotyczącego tego, co i w których kieszeniach ubrania specjalnego powinno się znaleźć. Z tego powodu w tym artykule omówimy i przedstawimy Wam naszą koncepcję „standardu wyposażenia kieszeni ubrania ochronnego” strażaka-ratownika.
Naszą koncepcję wyposażenia będziemy prezentować na ubraniu ochronny opartym o nowy wzór dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Przy okazji tego artykułu, zachęcamy Was również do obejrzenia filmów pt. „Co w kieszeni”, które ukazały się na naszym kanale na YT.
Słowo wstępu..
W trakcie służby w PSP i OSP wyposażenie, jakie posiadałem w kieszeniach swoich ubrań ochronnych zmieniało się na przestrzeni lat. Podyktowane to było doświadczeniami i wnioskami, które wyciągałem po akcjach. Dziś na podstawie wszystkich doświadczeń bojowych, aspektów praktycznych i z uwzględnieniem minimalizmu przedstawiam aktualną osobistą koncepcję „standardu wyposażenia kieszeni ubrania ochronnego” strażaka-ratownika.
– Waldemar Pruss (red. nacz. Strażacki.pl).
Dlaczego standaryzacja?
Wprowadzenie standardu i ujednolicenie wyposażenia w kieszeniach strażaka-ratownika pozwala na ulepszenie aspektów operacyjnych podczas działań ratowniczych lub/i gaśniczych.
Standaryzacja wyposażenia kieszeni szczególnie pozwala na:
– łatwiejszą i szybszą samopomoc strażaka w przypadku sytuacji zagrażającej życiu (strażak posiada m.in. opaskę uciskową na krwotoki),
– łatwiejszą pomoc strażaków roty asekuracyjnej, którzy powinni w pierwszej kolejności wykorzystać sprzęt będący na wyposażeniu rannego strażaka,
– możliwość zastąpienia sprzętu innym identycznym w przypadku awarii,
– możliwość ćwiczeń jednym identycznym sprzętem a w konsekwencji identyczne postępowanie podczas działań,
– ułatwienie niektórych podstawowych czynności wykonywanych podczas działań.
Koncepcja 2023
a) kieszeń dolna prawa (OCHRONA OSOBISTA)
W tej kieszeni proponuję umieszczenie elementów ochrony osobistej takich jak: rękawiczki nitrylowe, zatyczki ochronne do uszu, maska filtracyjna (min. FFP2).
b) kieszeń dolna lewa (OSOBISTE)
Tutaj swoje miejsca powinien znaleźć opatrunek osobisty (np. typu wojskowego; osobiście polecam amerykańskiego OLAES’a). W kieszeni możemy także umieścić np. multitoola.
SPODNIE OCHRONNE
a) kieszeń prawa (RATOWANIE ŻYCIA)
Jak sama nazwa wskazuje, wyposażenie, jakie zalecam do tej kieszeni, ma na celu ratowanie życia. Głównie życia strażaka, który ten sprzęt posiada.
Pierwszym elementem jest opaska uciskowa, którą zakłada się na kończynę w przypadku krwotoku. Posiadanie opaski uciskowej przy sobie podczas działań jest niezmiernie ważne; w momencie urazu doprowadzającego do krwotoku czas i dostępność opaski gra kluczową rolę).
Drugi element to sekator ratowniczy lub nożyczki ratownicze (NIE NÓŻ). W momencie zaplatania się strażaka w linę, kable lub drut ten element wyposażenia najlepiej sprawdzi się przy wycinaniu się z tych rzeczy.
b) kieszeń lewa (NARZĘDZIA)
Na wyposażenie tej kieszeni proponuję posiadanie narzędzi, które będą pomocne w wielu aspektach działań operacyjnych i które w mojej ocenie przydają się najbardziej.
Jako pierwszy element polecam pętle ratowniczą RHINOEVAC lub pętlę alpinistyczną wraz z karabinkiem bez zamka. Te elementy w codziennej pracy są niezastąpione a ilość samych możliwości ich wykorzystania jest niesamowicie duża.
Drugi element to klin (np. klin drewniany), szczególnie ważny w zabezpieczaniu drzwi w budynkach.