Sokołów Podlaski
W Sokołowie Podlaskim powstanie nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wczoraj została podpisana stosowna umowa.
We wtorek, 8 marca 2016 roku została podpisana umowa między marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem a dyrektorem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dr. n. med. Robertem Gałązkowskim na budowę nowej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sokołowie Podlaskim. Umowa zakłada przekazanie 6 milionów złotych z budżetu województwa mazowieckiego w dwóch transzach tj. 2,3 mln w tym roku i 3,7 mln w 2017 roku.
– Dzięki budowie bazy w Sokołowie Podlaskim praktycznie całe Mazowsze znajdzie się w zasięgu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Będzie to już trzecia baza na terenie naszego regionu. Pozostałe dwie działają już w Płocku i Warszawie. Na realizację tego przedsięwzięcia przeznaczymy z naszego budżetu 6 mln zł – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Nowa baza HEMS powstanie na działce o powierzchni 1,6 ha położonej przy zakładach mięsnych ‘Sokołów’. Budowa zakłada budowę m.in. hangaru, zaplecza operacyjno – socjalnego, stacji paliw, płyty przedhangarowej, FATO – strefy końcowej podejścia i startu śmigłowca oraz drogi wewnętrzne i chodniki.
Do końca września br. powstanie baza tymczasowa. Koszty przedsięwzięcia pokryje SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. W ramach pierwszego etapu wybudowane będą niektóre elementy bazy docelowej: strefa końcowego podejścia i startów śmigłowca (FATO) oraz ogrodzenie. Te elementy, jak również opracowanie dokumentacji projektowej i rejestracyjnej bazy, sfinansuje samorząd województwa. Budowa bazy docelowej ma zakończyć się w 2017 r. W ramach projektu powstaną m.in.. hangar, zaplecze operacyjno-socjalne, stacja paliw oraz płyta przedhangarowa z dwoma miejscami postojowymi. Przy wsparciu środków z budżetu województwa zakupione będzie także wyposażenie medyczne i warsztatowe.
Baza będzie działać od 7 do 20, natomiast dyżur będzie pełnił zespół ratownictwa medycznego składający się z pilota, lekarza i ratownika medycznego.
Baza w Sokołowie Podlaskim to jedna z czterech nowych lokalizacji, pozostałe powstaną w Gorzowie Wielkopolskim, Opolu i Ostrowie Wielkopolskim.
– Dzisiaj bolączką systemu ratunkowego jest to, że bardzo często pacjent z obrażeniami wielonarządowymi, w stanie zagrożenia życia trafia do najbliższego szpitala, gdzie wielokrotnie nie jest możliwa pełna diagnostyka. Śmigłowiec ma tę przewagę, że w krótkim czasie 20-30 minut może przetransportować pacjenta do ośrodków klinicznych – zaznaczył dyrektor LPR dr n. med. Robert Gałązkowski.
SP ZOZ LPR posiada 17 stałych baz Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego rozmieszczonych w całej Polsce oraz jedną bazę sezonową uruchamianą na czas wakacji. Natomiast na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie zlokalizowany jest Samolotowy Zespół Transportowy.
SP ZOZ LPR dysponuje 23 śmigłowcami ratunkowymi typu Eurocopter EC 135 oraz dwoma samolotami Piaggio P.180 Avanti. 4 bazy HEMS dyżurują całodobowo (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław), 5 baz w godz. 7-20 (Olsztyn, Poznań, Białystok, Lublin, Szczecin), pozostałe 8 baz od godziny 7.00, lecz nie wcześniej niż od wschodu słońca, do 45 min. przed zachodem słońca, lecz nie dłużej niż do godziny 20.00.
Foto. Agnieszka Stabińska oraz Ministerstwo Zdrowia