Polska
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała o zakończeniu pierwszych zakupów i dostaw specjalistycznego sprzętu w ramach projektu “Rozwój i utrzymanie zapasów CBRN rescEU w Polsce”. Wybór sprzętu dedykowanego do radzenia sobie z ryzykiem związanym z zagrożeniami CBRN jest kluczowym aspektem unijnej strategii gromadzenia zapasów rescEU.
W ramach postępowania, przeprowadzonego przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych do magazynów Agencji trafiły kamery termowizyjne, detektory gazów bojowych, spektrometry, ręczne monitory skażeń czy też przenośne analizatory do badań skażenia promieniotwórczego próbek środowiskowych i żywnościowych.
Do magazynów zlokalizowanych na poligonie Akademii Pożarniczej w Nowym Dworze Mazowieckim trafiło łącznie 20 kompletnych zestawów najwyższych modeli kamer termowizyjnych FLIR K65 wraz z 20 dedykowanymi ładowarkami samochodowymi.
Wymagania zamawiającego obejmowały między innymi dostawy kamer, spełniających najwyższe standardy, w tym zgodność z normami dla kamer termowizyjnych NFPA 1801:2021 oraz ANSI/ISA 12.12.01 (klasa I, strefa 2, grupy C i D), w celu zapewnienia bezpiecznego użytkowania w strefach zagrożonych wybuchem.
Dodatkowymi wymogami stawianymi oferentom były parametry kamer takie, jak: odświeżanie obrazu 60Hz, rozdzielczość w podczerwieni 320×240 pikseli czy wyświetlacz LCD minimum 4”. Wybrany model kamer gwarantuje krystalicznie czysty i wyrazisty obraz, z którego znane są kamery FLIR, rozdzielczość i wyostrzenie dające pełne rozeznanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych, a także w przypadku działań związanych z zagrożeniami CBRN.
Marka FLIR znana jest na całym świecie, jako globalny lider rynku kamer termowizyjnych w segmencie militarnym, ochrony przed zagrożeniami CBRN, a także w zakresie kamer strażackich.
Zwiększenie możliwości sprzętu do wykrywania, pobierania próbek, identyfikacji, monitorowania oraz środków ochrony indywidualnej podniesie poziom gotowości. Zapasy te zwiększą odporność UE na zagrożenia CBRN, ponieważ obejmują sprzęt, który może być nagłym zapotrzebowaniem w ilościach większych niż to, co jest dostępne w rezerwach krajowych lub na rynku, szczególnie gdy kilka krajów europejskich równocześnie zmaga się z tym samym rodzajem kryzysu.
Projekt rescEU CBRN finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, która przyznała na ten cel grant w wysokości 100 615 765,70 EUR. Realizacja zadań w ramach projektu potrwa do końca września 2026 roku, z możliwością kontynuacji w kolejnych latach.
Żródło: Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych / FLIRdlaSTRAZY.pl