Prezentujemy zdjęcia z II Manewrów Ratowniczo – Gaśniczych w Łodygowicach, na które przybyły 24 jednostki z trzech województw i siedmiu powiatów.
Głównym założeniem manewrów była nie tylko integracja i wymiana doświadczeń, ale także pogłębienie świadomości strażaków odnośnie potrzeby ciągłego procesu doskonalenia zawodowego oraz samodoskonalenia i regularnych szkoleń w jednostkach.
Manewry oparte były na sześciu założeniach obejmujących ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego, medycznych działań ratowniczych, gaszenia pożarów wewnętrznych i działania rot asekuracyjnych. Nie zabrakło również elementów ratownictwa wysokościowego.
Organizatorzy manewrów położyli bardzo duży nacisk na to, by były one jak najbardziej realistyczne.
Założenie nr 1
W wyniku wypadku pojazd osobowy wpadł do rzeki i znajdował się w niej na dachu. W środku jedna osoba poszkodowana z obrażeniami kręgosłupa, którą należało uwolnić przy wykorzystaniu narzędzi hydraulicznych, po wcześniejszej stabilizacji pojazdu. Druga osoba poszkodowana z obrażeniami głowy i ręki znajdowała się przed pojazdem.
Ćwiczące zespoły miały do dyspozycji 12 wraków pojazdów, które zostały wcześniej przygotowane poprzez wykonanie zgniotów karoserii, aby zwiększyć realizm. Każdy z uczestniczących zastępów operował w strefie bez dostępu do jednego boku pojazdu.
Założenie 2
Podczas prac dekarskich na dachu budynku doszło do wybuchu butli z gazem propan-butan. U jednego z poszkodowanych doszło do zatrzymania krążenia, drugiego, z obrażenia brzucha i klatki piersiowej i po opatrzeniu należało przetransportować na poziom gruntu.
Założenie 3
Osoba przygnieciona przez pojazd na drodze leśnej. Zadanie polegało na wykonaniu stabilizacji pojazdu i jego bezpiecznym uniesieniu celem uwolnienia poszkodowanego ze złamaniem otwartym uda i urazem miednicy.
Założenie 4
Po przyjeździe ćwiczący zastali sytuację, w której trzyosobowy zastęp prowadzi działania gaśnicze w piwnicy. Z uwagi na informacje o osobie poszkodowanej KDR podjął decyzję o wprowadzeniu roty do środka. Niestety strażacy tracą orientację w silnym zadymieniu, przy czym jednemu udało się wyjść na zewnątrz natomiast drugi, nieprzytomny pozostał w środku. Zadaniem uczestników manewrów było odnalezienie poszkodowanego, skontrolowanie obecności oddechu, poprawności działania aparatu powietrznego oraz ilości powietrza w butli. Następnie, z uwagi na zawalenie się klatki schodowej, należało ewakuować go na zewnątrz przez małe okienko w piwnicy. Tą samą drogą musieli ewakuować się również pozostali strażacy. Po wyciągnięciu poszkodowanego z budynku doszło u niego do nagłego zatrzymania krążenia. Oprócz samego prowadzenia reanimacji oceniana była także poprawność rozbierania strażaka bez przerywania ucisków klatki piersiowej.
Założenie 5
Pożar w warsztacie samochodowym, w którym znajdowały się trzy 11-kilogramowe oraz dwie 33-kilogramowe butle z gazem propan – butan. Pracownicy nie zdążyli opuścić warsztatu. Jeden z nich po odnalezieniu był nieprzytomny, bez funkcji życiowych z rozległym zwęgleniem ciała. Drugi uciekł przed dymem do kanału serwisowego i tam wołał o pomoc.
Założenie 6
W kamieniołomie doszło do awarii koparki podczas załadunku wozidła technologicznego (kopalnianego). Łyżka utknęła nad wozidłem, a kierowca na prośbę operatora koparki wyszedł do przestrzeni ładunkowej celem sprawdzenia przyczyny awarii. W tym czasie operator koparki poruszył dźwignią sterowania i uderzył kierowcę ramieniem koparki w głowę. Uczestnicy manewrów zastali nieprzytomnego poszkodowanego przysypanego materiałem sypkim z rozległym urazem twarzoczaszki, a łyżka koparki utrudniała dostęp do niego. Po opatrzeniu poszkodowanego należało przetransportować na poziom gruntu. W trakcie dojazdu na zadanie zastęp drogą radiową otrzymał informację o zadysponowaniu do wypadku śmigłowca LPR. W związku z tym oceniana była również poprawność wyznaczenia i sprawdzenia lądowiska dla zespołu HEMS oraz przejście na krajowy kanał współdziałania lotniczego U02.