Sprzęt JRG
Głównym elementem przyjęcia służby w JRG jest sprawdzenie i przyjęcie sprzętu będącego na stanie jednostki. Przyjęcie sprzętu zacznij od miejsca w kabinie, które będziesz zajmował. Zobacz czy niczego nie brakuje w tym miejscu, czy działają pasy bezpieczeństwa, oświetlenie nad głową. Następnie (jeżeli jest zamontowany) sprawdź aparat powietrzny. Sprawdź ile powietrza znajduje się w butli, czy działa manometr i sygnalizator akustyczny, czy pasy są odpowiednio ułożone, czy działa sygnalizator bezruchu. Osobiście uważam, że nie jeden strażak powinien sprawdzić aparaty powietrzne w kabinie lub skrytkach tylko każdy strażak stanowiący obsadę pojazdu, powinien sprawdzić aparat w miejscu, które będzie zajmował. Dzięki temu każdy będzie miał pewność co do sprzętu i również może ułożyć pasy w taki sposób, aby jak najłatwiej założyć aparat powietrzny.
Sprawdzając aparat powietrzny oraz każdy inny sprzęt, starajmy robić się to rzetelnie, wziąć najważniejszy sprzęt do ręki i dokonać jego oględzin. Sprawdźmy ilość paliwa w sprzęcie silnikowym. Dowódca pojazdu oraz kierowca muszą również pamiętać o sprawdzeniu dokumentacji operacyjnej. Jeżeli w JRG posiadamy jakiś magazyn podręczny sprzętu, to też trzeba w nim sprawdzić stan i ilość sprzętu.
Moja rada w tematyce przyjmowania sprzętu – róbmy to rzetelnie, ale z głową i po ludzku. Znajdowanie na siłę „nieprawidłowości” w postaci brudnej felgi pojazdu pożarniczego, plam po wodzie na szybach, niezalanego paliwa „pod korek” lub nienasypanego „pod korek” w pojemniku sorbentu, nie jest przykładem profesjonalizmu i nie buduje pozytywnych relacji w zespole JRG.
Wyposażenie osobiste
Na wyposażeniu pojazdów pożarniczych oraz JRG znajdziemy wiele środków technicznych do ochrony osobistej. Również wiele z tych środków przenosimy czasami cały czas, niepotrzebnie w kieszeniach ubrań specjalnych. Dobry rozwiązaniem, które posiadałem zawsze na służbie była osobista torba, w której znajdował się różne dodatkowe środki lub środki ochronne, które wykorzystywałem w danych sytuacjach. Torby i wyposażenie zmieniało się w ciągu lat służby. Co może w takiej torbie się znaleźć, aby ułatwić nam pracę z osobistymi środkami:
– rękawice (techniczne lub pożarowe)
– okulary ochronne
– zatyczki do uszów lub ochronniki słuchu
– czapka „służbowa” z daszkiem
– multitool
– mały ręcznik szybkoschnący
– długopis
– mały notes
– kubek termiczny/butelka na wodę
– gotówka PLN
– kabel do telefonu (z ładowarką samochodową)
– baton energetyczny
– gorzka czekolada