Zaktualizowane zostały ZASADY ORGANIZACJI RATOWNICTWA WYSOKOŚCIOWEGO W KRAJOWYM SYSTEMIE RATOWNICZO-GAŚNICZYM opublikowane przez Komendę Główną PSP. Zakres aktualizacji obejmuje m.in. uszczegółowienie zakresu działań w ramach zakresu podstawowego, przy określeniu które z nich wymagają dodatkowego przeszkolenia (działania technikami linowymi na kolejach linowych, drzewach oraz konstrukcjach), wyposażenie zestawów sprzętowych do działań w zakresie podstawowym, wraz z określeniem jakie zestawy sprzętu powinny znaleźć się na pierwszym samochodzie wyjazdowym oraz SD/SH, zmianę systemu nabywania kwalifikacji instruktorskich, wprowadzenie nowego wzoru odzieży dla SGRW PSP.
Dokument dotyczący zasad możecie pobrać ze strony https://www.gov.pl/web/kgpsp/ratownictwo-wysokosciowe-zasady
Wybrane zagadnienia z zasad:
W zakresie podstawowym czynności ratownicze obejmują w szczególności:
1. Dotarcie do miejsca działań z zachowaniem zasad asekuracji przy zastosowaniu dedykowanego sprzętu ujętego w załączniku nr 3 i 3a stosując m.in. środki ograniczające spadanie
2. Działanie ratownika ograniczające pole pracy poprzez: zastosowanie środków do pracy w podparciu, zastosowanie środków ograniczających poruszanie się
3. Zabezpieczenie poszkodowanego przed upadkiem z wykorzystaniem liny, pętli do asekuracji i uprzęży ewakuacyjnej
4. Ewakuacja osób, zwierząt i mienia przez: wyciągnięcie, opuszczenie, wyprowadzenie lub zejście
Zadania w zakresie podstawowym ratownictwa wysokościowego realizowanego przez KSRG podczas działań ratowniczych, mogą wykonywać ratownicy, którzy posiadają kwalifikacje w zawodzie strażak lub ratownicy, którzy ukończyli szkolenie doskonalące z ratownictwa wysokościowego realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym, zgodnie z programem szkolenia zatwierdzonym przez komendanta głównego PSP.
W celu realizacji działań ratowniczych z wykorzystaniem dedykowanych technik ewakuacji z kolei linowych oraz z drzew i konstrukcji, należy ukończyć dodatkowe szkolenia doskonalące w tych zakresach, określone odrębnymi programami zatwierdzonymi przez komendanta głównego PSP.
Sprzęt, do ratownictwa wysokościowego na poziomie podstawowym , powinien spełniać normy PN i EN oraz posiadać certyfikaty CE oraz powinien być przechowywany jako zestaw (z wyjątkiem trójnogu) w przeznaczonych do tego worach.
Sprzęt, należy poddawać badaniom okresowym (przeglądom, kontroli) i konserwacji zgodnie z instrukcją producenta, z częstotliwością co najmniej raz na 12 miesięcy.
Grafika: KG PSP