Tarnobrzeg
Tarnobrzeg położony jest na terenie województwa Podkarpackiego. Miasto zostało założone przez Kasztelana Sandomierskiego – Stanisława Tarnowskiego na gruntach wsi Miechocin pod koniec XVI wieku. Sto lat później Król Jan III Sobieski wcielił w terytorium miasta wieś Dzików. Rodowód powstania formacji ochrony przeciw pożarowej na ziemiach tarnobrzeskich sięga 1862 roku. W nocy z 5 a 6 czerwca spłonęło niemal całe miasto. Kolejne tragiczne w skutkach pożary nawiedziły Tarnobrzeg jesienią 1884 roku i latem 1888 roku. Po serii pożarów Zarząd Miasta Tarnobrzega podjął decyzję powołania pierwszej formacji do walki z żywiołem. Ochotnicza Straż Ogniowa w Tarnobrzegu została oficjalnie zarejestrowana 23 kwietnia 1876 roku. Pożarnicy mieli swą siedzibę przy obecnej ulicy Tadeusza Kościuszki. Dodatkowym wsparciem dla tarnobrzeskich strażaków stała się kolejna powołana do życia jednostka pożarnicza, która mieściła się w Dzikowie. Dnia 16 stycznia 1904 roku zarejestrowano Ochotniczą Straż Ogniową w Dzikowie, która swą działalność prowadziła od 1891 roku.
Po zakończeniu II Wojny Światowej w 1946 roku powstał Posterunek Zawodowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. W 1957 roku przekwalifikowano go na Pogotowie Zawodowej Straży Pożarnej. W tym samym roku rozpoczęto budowę nowej strażnicy, która została oddana do użytku w 1962 roku. W latach 50-tych nad ochroną przeciwpożarową miasta i powiatu tarnobrzeskiego czuwa Komenda Powiatowa Straży Pożarnych w strukturach organizacyjnych Powiatowej Rady Narodowej w Tarnobrzegu. W I półroczu 1964 roku powołano Zawodową Straż Pożarną, która na początku swej działalności zatrudniała 11 strażaków. Na wyposażeniu jednostki znajdowało się wówczas pięć samochodów, cztery motopompy pożarnicze, 1200 mb węży tłocznych i podręczny sprzęt służący do gaszenia pożarów. Poza zawodowymi strażakami z Tarnobrzegu zabezpieczenie powiatu tarnobrzeskiego stanowiły dwie jednostki Zakładowej Straży Pożarnej w Machowie i Jeziórku oraz 79 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
W 1975 roku na skutek wprowadzenia reformy administracyjnej kraju Komenda Powiatowa SP w Tarnobrzegu została przekształcona w Komendę Rejonową Straży Pożarnej i powiększyła swój teren działania do dziewięciu gmin ( Baranów Sandomierski, Grębów, Gorzyce, Majdan Królewski, Nowa Dęba, Padew Narodowa, Radomyśl, Zaleszany i miasto Tarnobrzeg). W tym okresie na terenie rejonu tarnobrzeskiego funkcjonowało 96 jednostek OSP.
Początkiem lat 90-tych na podstawie Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z dnia 24 sierpnia 1991 roku w miejsce Komendy Rejonowej Straży Pożarnej powołana została do życia Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Tarnobrzegu. W tym okresie w skład rejonu wchodzi 10 gmin, powierzchnia obszaru chronionego wynosi 1.138 km2, na którym zamieszkuje 139.300 mieszkańców. W rejonie działa 87 jednostek OSP w tym 51 typu „S”. W dniu 1 stycznia 1999 r. w wyniku wejścia w życie nowego podziału administracyjno-samorządowego kraju, Komenda Rejonowa PSP została przekształcona w Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej obejmując swoim zasięgiem działania: miasto Tarnobrzeg będące samorządową jednostką organizacyjną na prawach powiatu oraz powiat tarnobrzeski utworzony z miast/ gmin: Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Gorzyce i Grębów.
Obecnie Komenda Miejska PSP w Tarnobrzegu zabezpiecza obszar miasta Tarnobrzeg i powiatu tarnobrzeskiego o łącznej powierzchni 607 kilometrów kwadratowych, na którym zamieszkuje blisko 103 tys. Mieszkańców. Ponad 50% powierzchni ogólnej powiatu stanowią użytki rolne. Natomiast 35% zajmują tereny leśne. Szczególne zagrożenie pożarowe dla obszarów leśnych stwarza poligon wojskowy należący do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Na obszarze miasta i powiatu tarnobrzeskiego występuje ponad 20 zakładów przemysłowych ważnych dla gospodarki narodowej i blisko 200 mniejszych zakładów produkcyjnych. Wśród nich do najważniejszych pod względem występowania zagrożeń pożarowych zaliczyć należy Zakłady Chemiczne „SIARKOPOL” TARNOBRZEG Sp. Z.o.o., które zajmują się produkcją nawozów mineralnych, siarki konfekcjonowanej i innych wyrobów chemicznych. Teren miasta i powiatu tarnobrzeskiego jest obszarem bardzo mocno narażonym na występowanie zjawisk powodziowych. Decyduje o tym lokalizacja rzeki Wisła, która przez pływa przez teren gminy Baranów Sandomierski i Gorczyce oraz miasto Tarnobrzeg i rzeki San oraz mniejszych takich jak Łęg, Trześniówka i Mokryszówka. Podstawowymi jednostkami zapewniającymi bezpieczeństwo na terenie powiatu tarnobrzeskiego są Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze PSP mieszące się w Tarnobrzegu i Nowej Dębie. Służbę w obu jednostkach pełni około 110 strażaków. Ponadto wsparcie dla strażaków zawodowych pełni 44 jednostki OSP, z czego 21 włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych skupiają łącznie ponad dwa tysiące członków, którzy mają do swej dyspozycji 71 samochodów ratowniczo-gaśniczych. Działania z zakresu ratownictwa wodno-nurkowego prowadzi Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „RZESZÓW-4” w której skład wchodzą płetwonurkowie z Komend Miejskich PSP w Tarnobrzegu, Rzeszowie i Przemyślu. Działania ratownicze i poszukiwawcze w ramach SGRWN prowadzi jedenastu strażaków z tarnobrzeskiej komendy, którzy posiadają uprawnienia nurków MSWiA. Strażacy z grupy dysponują jednym samochodem operacyjnym do przewozu grupy i podstawowego sprzętu – mikrobusem Ford Transit, lekkim samochodem ratownictwa wodnego Mercedes Benz Sprinter, gąsienicowym pojazdem amfibijnym Sonovero Gamma 1000 oraz: pięcioma skafandrami neoprenowymi, ośmioma suchymi skafandrami nurkowymi, dwoma balonami wypornościowymi i szeroki wachlarz innych narzędzi niezbędnych do wykonywania prac podwodnych. Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu jest powołany z dniem 7 kwietnia 2016 roku decyzją Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego bryg. Adam Zygmunt.
Wyposażenie i Samochody :
KM PSP Tarnobrzeg :
380[R]55 – SLBus Ford Transit 140T300/Auto Motive – KM PSP Tarnobrzeg
380[R]92 – SLOp Kia Magentis – KM PSP Tarnobrzeg
JRG Tarnobrzeg :
381[R]21 – GBA 2/32 Star 14-227/ISS Wawrzaszek – JRG Tarnobrzeg
381[R]22 – GBA 2,7/25 Renault Range D14/WISS – JRG Tarnobrzeg
381[R]26 – GCBA 5/35 MAN TGM 18.340/Stolarczyk – JRG Tarnobrzeg
381[R]39 – SCZ 18/8 Jelcz 417/Metalchem – JRG Tarnobrzeg
381[R]51 – SD-37 Mercedes Benz Atego 1629/Metz – JRG Tarnobrzeg
381[R]71 – SLRw Mercedes Benz Sprinter 519/Stolarczyk – JRG Tarnobrzeg
381[R]80 – SW-3000 Mercedes Benz Atego 1329/BoCar – JRG Tarnobrzeg
381[R]90 – SLOp Kia Cee’d SW 1.6 CRDi GS – JRG Tarnobrzeg
381[R]91 – SLOp Ford Ranger XLT/Auto Motive – JRG Tarnobrzeg
381[R]92 – SLRr SsangYong REXTON – JRG Tarnobrzeg
381-Ł5 – Łódź ratownicza – JRG Tarnobrzeg
Opracowane : Kamil Czereba , Mateusz Chmielowiec