Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna Państwowej Straży Pożarnej
4 października 2024 roku na terenie warszawskiej JRG nr 5 odbyła się konferencja prasowa z udziałem Komendanta Głównego PSP – nadbryg. dr. inż. Mariusza Feltynowskiego – poświęcona zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem mieszkańców kraju.
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” to jedna z najważniejszych inicjatyw prewencji społecznej Państwowej Straży Pożarnej, której celem jest podniesienie świadomości na temat zagrożeń związanych z pożarami w mieszkaniach i domach jednorodzinnych oraz zatruciami tlenkiem węgla. Akcja ma także na celu przypomnienie właścicielom, zarządcom i administratorom budynków mieszkalnych o obowiązujących przepisach i zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko pożarów w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, najczęściej spowodowanych wadliwą lub niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych, elektrycznych oraz gazowych. – nadbryg. dr. inż. Mariusz Feltynowski, Komendant Główny PSP.
Statystyki są nieubłagalne. Tylko w tym roku, w okresie od 1 stycznia do 2 października 2024 roku strażacy interweniowali już ponad 20,4 tys. razy w związku z pożarami w obiektach mieszkalnych, w których ponad 1,4 tys. osób odniosło obrażenia, a ponad 170 osób niestety straciło życie i w ponad 3,2 tys. interwencjach związanych z emisją tlenku węgla, w wyniku których ponad 860 osób uległo podtruciu, a niestety 26 osób straciło życie.
W sezonie grzewczym znacząco rośnie liczba przypadków zatrucia tlenkiem węgla, nazywanego „cichym zabójcą”, ponieważ jest niewidoczny, bezwonny i niewyczuwalny.
Dwie czujki – czujka dymu i czujka tlenku węgla to podstawa naszego codziennego bezpieczeństwa. To one alarmują o zagrożeniu, zanim jeszcze pojawią się pierwsze oznaki zatrucia czadem czy pożar. Dzięki nim możemy na czas się ewakuować i szybko wezwać służby ratownicze!
1 października rozpoczął się sezon grzewczy, a dziś podpisujemy porozumienie, które inicjuje współpracę wpisującą się w ogólnopolską kampanię dbania o bezpieczeństwo. W strategii KG PSP na lata 2024-2027, prewencja społeczna ma jedno z 4 kluczowych obszarów, bowiem musimy zadbać o edukację obywateli w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.- nadbryg. dr. inż. Mariusz Feltynowski, Komendant Główny PSP
Na mocy podpisanego dokumentu planowane są wspólne inicjatywy związane z bezpieczeństwem, mające na celu popularyzację wiedzy i umiejętności związanych z zapobieganiem, rozpoznawaniem zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń, jak również przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych.