“Każde życie się liczy”, dlatego mieliście okazję w kilku naszych artykułach poznać najważniejsze techniki postępowania ratowniczego ze zwierzętami zatrutymi dymem pożarowym. Aby udoskonalić kolejne nasze artykułu z tego tematu o najnowsze wytyczne i sprawdzone metody, nasz redaktor naczelny Waldemar Pruss miał możliwość wziąć udział w dwóch ważnych wydarzeniach, jakie miały miejsce w dniach 4-6 października 2024 roku w Warszawie.
Pierwsze wydarzenie to warsztaty z desmurgii oraz resuscytacji (BLS i ALS) psów i kotów. To wydarzenia miało miejsce 4 października. W trakcie warsztatów była możliwość poznania aktualnych wytycznych resuscytacyjnych programu RECOVER (Reassessment Campaign on Veterinary Resuscitation stworzonego przez Veterinary Emergency and Critical Care Society.
W trakcie zajęć z desmurgii zostały omówione kwestie stosowania odpowiednich opatrunków w zależności od rodzaju rany oraz metody dobrego bandażowania. Były to pierwsze tego typu warsztaty w Polsce, akredytowane i prowadzone przez amerykańskich specjalistów od weterynarii.
W dniach 5-6 października, miała miejsce konferencja PAVECC 2024, poświęcona zagadnieniom weterynaryjnej medycyny ratunkowej. Program konferencji obejmował różne stany urazowe i postępowanie w ich przypadku. Ze względu na szeroki zakres programu oraz kwalifikacje uczestników, podzielono go na trzy bloki. Blok programowy zaawansowany dla lekarzy weterynarii, blok programowy podstawowy dla lekarzy weterynarii oraz blok programowy dla techników weterynarii. Każdy z tych bloków rozpoczynał się o godzinie 09:00 i kończył w późnych godzinach popołudniowych. Wykłady były prowadzone przez specjalistów z USA, Anglii oraz Polski.
W programie znalazły się m.in. takie wykłady jak:
– Doświadczenia z urazami z pola walki- zastosowanie w cywilnej praktyce weterynaryjnej
– Wstrząs pokrwotoczny – aktualne rekomendacje postępowania
– Ocena stanu pacjenta pourazowego – jak to wykonujemy w praktyce ?
– Stany pourazowe kotów
– Fizjologia gojenia ran i przygotowanie podłoża rany
– Oceny/skale bólu w praktyce-troska o komfort pacjenta
Szczególnymi prowadzący wykłady oraz warsztaty byli:
KENICHIRO YAGI – magister nauk weterynaryjnych. Do 2018 r. pełnił funkcję kierownika oddziału intensywnej terapii i kierownika banku krwi w Adobe Animal Hospital, a obecnie jest dyrektorem programu RECOVER CPR Initiative i kierownikiem laboratorium symulacji edukacji weterynaryjnej w Tetlow and Roy Park Veterinary Innovation Laboratory na Cornell University. Ken był współredaktorem Manual of Veterinary Transfusion Medicine and Blood Banking i opublikował ponad 30 rozdziałów tekstów i artykułów w różnych publikacjach.
Dr KELLY HALL – jest profesorem na Colorado State University. Oprócz nauczania i pracy z wysoce funkcjonującymi zespołami pasjonuje się również ulepszaniem opieki nad pacjentami z urazami poprzez wspólne badania kliniczne i translacyjne oraz przewodniczy Komitetowi Weterynaryjnemu ds. Traumy ACVECC (VetCOT). Była członkinią wydziału na Uniwersytecie Minnesoty przez 14 lat, gdzie również uzyskała certyfikat lekarza weterynarii, szkolenie w zakresie opieki ratunkowej i intensywnej terapii oraz tytuł magistra w zakresie badań klinicznych.
AMELIA SHERWOOD – jest pielęgniarką weterynaryjną z doświadczeniem zarówno w praktyce klinicznej, jak i w pracy w branży weterynaryjnej. Pracowała w różnych placówkach klinicznych i pogotowiu ratunkowym. Ukończyła NCert in Anaesthesia, ma duże zainteresowanie podnoszeniem standardów klinicznych i leczeniem ran. Jestem również egzaminatorem OSCE, Asesorem SQP i Pielęgniarką Edukatorką w The Bella Moss Foundation, która jest organizacją charytatywną non-profit.
TOBIAS GRAVE – lekarz weterynarii. Od 2003 roku zajmuje się praktyką z zakresu postępowania ratunkowego w klinikach w Wielkiej Brytanii. Jest certyfikowanym specjalistą Amerykańskiego Kollegium Weterynaryjnej Medycyny Ratunkowej i intensywnej Terapii. Autor licznych publikacji. Obecnie sprawuje funkcję przewodniczącego Brytyjskiego Stowarzyszenia Weterynaryjnej Medycyny Ratunkowej i Intensywnej Terapii.
PORUCZNIK THOMAS EDWARDS – jest absolwentem University Of Georgia College Of Veterinary Medicine, gdzie uzyskał tytuł magistra nauk weterynaryjnych i biomedycznych oraz posiada certyfikat American College of Veterinary Emergency and Critical Care (ACVECC) jako Dyplomata. Dyplomaci ACVECC to specjaliści weterynarii, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie w dziedzinie weterynaryjnej opieki ratunkowej i intensywnej. Obecnie Edwards jest szefem Research Support Division w US Army Institute of Surgical Research w San Antonio w Teksasie.
Strażacki.pl serdecznie dziękuję dr n. wet. Marcinowi Bojarskiemu oraz całemu zespołowi Polskiego Towarzystwa Weterynaryjnej Medycyny Ratunkowej za możliwość wzięcia udziału w powyższych wydarzeniach.