Łowicz
Wczoraj, 23 kwietnia 2016 na stacji kolejowej Łowicz Przedmieście odbyły się powiatowe ćwiczenia jednostek KSRG pod kryptonimem KOLEJ 2016.
Zgodnie ze scenariuszem, przy ulicy Kaliskiej w Łowiczu na przejeździe kolejowym doszło do zderzenia pociągu pasażerskiego z busem, a na skutek błędu dróżnika, który nie zamknie rogatek, na zdarzenie najedzie kolejny pociąg pasażerski. Skutkiem było ponad dwadzieścia osób poszkodowanych. Ewakuowanych zostało ok. 30 osób. Pozoracja miała charakter zdarzenia masowego – gdzie priorytetem jest dotarcie do osób poszkodowanych, segregacja i udzielenie wszystkim kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania jednostek wchodzących w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz innych służb ratowniczych w przypadku wystąpienia katastrofy kolejowej. Dzięki tym manewrom sprawdzona została gotowość taktyczno-sprzętowa jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz odpowiednie przygotowanie podmiotów ratowniczych do
Światowych Dni Młodzieży.
Na ratowników czekało kilka różnych zadań m.in. wykonanie dostępu do uwięzionych wewnątrz rozbitego pojazdu, ugaszenie pożaru wagonu, odszukanie z pomocą psów ratowniczych poszkodowanych, którzy w szoku oddalili się z miejsca a także ewakuacja poszkodowanego z dachu pociągu za pomocą deski, lin i drabin. Policja i Straż Ochrony Kolei podczas zabezpieczenia miejsca katastrofy ujęła po krótkim pościgu złodzieja próbującego okraść poszkodowanych.
W rolę pozorantów potrzebujących pomocy wcielili się m.in uczniowie II LO im. Kopernika w Łowiczu.
Łącznie 22 osoby wymagały pomocy – po segregacji TRIAGE zostali podzieleni na grupy:
2 osoby, grupa czarna (brak czynności życiowych)
5 osób , grupa czerwona (zagrożenie życia, wymaga natychmiastowej pomocy)
10 osób, grupa żółta (transport w drugiej kolejności)
5 osób , grupa zielona (niegroźne obrażenia, otarcia,stłuczenia)
Manewry zgromadziły tłum obserwatorów – od mieszkańców Łowicza, przez licznych przedstawicieli mediów (w tym ogólnopolskich) po przedstawiciel służb miejskich, samorządowców i parlamentarzystów. Dla wszystkich uczestników po zakończeniu działań Komenda Powiatowa PSP w Łowiczu przygotowała posiłek regeneracyjny.
Ćwiczenia zostały zorganizowane dzięki współpracy:
Komendy Powiatowej PSP w Łowiczu, Łódzka Kolej Aglomeracyjna,Przewozy Regionalne oddział w Łodzi, PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu, Straży Ochrony Kolei oraz Starostwa Powiatowego w Łowiczu.
Siły i Środki:
+ 451[E]21 JRG Łowicz
+ 451[E]22 JRG Łowicz
+ 451[E]90 JRG Łowicz
+ 459[E]41 OSP Łowicz
+ 459[E]42 OSP Łowicz
+ 459[E]56 OSP Nieborów
+ 459[E]50 OSP Bednary
+ 459[E]18 OSP Domaniewice
+ 459[E]25 OSP Rogóźno
+ 459[E]26 OSP Rogóźno
+ 459[E]64 OSP Zduny
+ 459[E]66 OSP Zduny
+ 459[E]60 OSP Bąków Górny
+ 459[E]61 OSP Bąków Górny
+ 309[E]71 Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza JRG 9 Łódź
+ 3x Zespół Ratownictwa Medycznego Falck Medycyna (“S”+ 2x “P”)
+ 3x Policja
+ Straż Ochrony Kolei
Zabezpieczenie operacyjne powiatu na terenie KP PSP w czasie ćwiczeń pełnił zastęp 459[E]13 OSP Karsznice Duże , a także 459[E]58 OSP Złaków Kościelny w strażnicy w Zdunach.
fot. Emil Domińczak/ Marek Gajda/ Piotr Kwieciński/ Dariusz Zieliński/ Sylwester Szczypiński/ Karina Panek/ Marcel Aleksandrowicz