HISTORIA
Straż Pożarna miasta Paryża została założona po 23-godzinnym pożarze ambasady austriackiej w 1810 roku. Po tym pożarze zostały sporządzone protokoły, które wykazały braki i nieskuteczność ówczesnego systemu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Dokładnie 18 września 1811 roku, cesarz Napoleon I powierzył misję działań pożarowych, korpusowi wojskowemu, czyli Paryskiemu Batalionowi Strażaków (Bataillon de sapeurs-pompiers de Paris)
Podczas wojny francusko-pruskiej i I wojny światowej strażacy zostali zmobilizowani do służby wojskowej, jednocześnie kontynuując wypełnianie swoich obowiązków strażackich.
1 marca 1967 roku paryska straż zmieniła nazwę na Brigade des sapeurs-pompiers de Paris.
KODEKS HONOROWY PARYSKIEGO STRAŻAKA
Zgodziwszy się służyć z honorem i lojalnością paryskiej straży pożarnej:
Otrzymaną misję wykonuję do końca;
Szanuję moich szefów, moich podwładnych i moich towarzyszy;
Wykazuję się pokorą, ale także zaangażowaniem, dyskrecją i niezawodną dyspozycyjnością;
Każdego dnia rygorystycznie trenuję, aby uzyskać i utrzymać optymalną wydajność;
Działam szybko, uprzejmie i bezstronnie, niezależnie od rodzaju interwencji, do której zostałem wezwany;
Szanuję wszystkie ofiary i biorę pod uwagę wszelkie cierpienie;
Zawsze zjednoczeni, nie znam ani przemocy, ani obojętności, ani znużenia;
Zobowiązuję się do wykazywania dyscypliny i wzorowego rygoru moralnego w każdych okolicznościach.
Jestem dumny z wiedzy i tradycji przekazanych mi przez starszych;
Akceptuję obowiązki i wymagania zawodu strażaka wojskowego.
OBECNIE
Paryska straż pożarna chroni operacyjnie 124 komun należących do departamentów Paryża, Hauts-de-Seine, Seine-Saint-Denis i Val-de-Marne. To sektor kompetencji, unikalny we Francji ze względu na swój międzyresortowy charakter, koncentruje się na niewielkim obszarze o powierzchni około 800 km², o bardzo dużej gęstości zaludnienia wynoszącej 7 milionów mieszkańców, do którego codziennie dodawane są 2 miliony osób dojeżdzających i 44 miliony turystów odwiedzających Paryż każdego roku.
Do zadań BSPP (Brigade des sapeurs-pompiers de Paris) należy zwalczanie i zapobieganie pożarom, ratownictwo techniczne, działania NCBR, USAR, ratownictwo wysokościowe, działania wodno-nurkowe i ratownictwo medyczne.
Ochrone tych rejonów, zapewniana przez 71 jednostek strażackich, 7 jednostek specjalistycznych (3 NCBR, 2 Wodno-nurkowe, 2 Grupy USRA).
Pojazdy wykorzystywane przez BSPP są dostosowane do potrzeb, zadań i organizacji działań na obszarze chronionym. Jak wyglądają możecie obejrzeć na stronie https://pompiersparis.fr/nos-engins/
W 2023 r. BSPP obsłużyło ponad 1,4 mln zgłoszeń ratunkowych.
Przeprowadzono 495 397 interwencji, czyli około 1357 dziennie (1 wyjazd na minutę). Ratownictwo stanowi 82% działalności, a pożary 3%.
Liczba pożarów: 15 546
Liczba strażaków: 104
Liczba wypadków drogowych: 25 899
Liczba ofiar objętych pomocą w trybie Absolute Emergency (UA): 28 186
Liczba strażaków zatrudnionych: 8650
Dzienna liczba strażaków pełniących służbę: 1900
Ilość kobiet w BSPP: 7,5%
BSPP jest znana i ceniona na całym świecie ze względu na profesjonalną organizację działań, strukturę oraz heroiczne podejście do służby. Paryscy strażacy z powodzeniem i jako podstawowy środek ratowniczy wykorzystują drabiny balkonowe. W strukturze BSPP znajdują się także rysownicy operacyjni (pisaliśmy o nich na https://strazacki.pl/artykuly/rysownicy-ognia-czyli-taktyka-dzialan-po-parysku/)oraz zespół fotografów i kamerzystów dokumentujący działania.