1 stycznia 2025 roku minęło 30 lat od utworzenia KSRG
Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy stanowi niezaprzeczalny fundament bezpieczeństwa wewnętrznego Polski. Jako powołany na mocy ustawy o ochronie przeciwpożarowej z 1991 roku, odegrał kluczową rolę w ochronie życia, zdrowia, mienia i środowiska obywateli w obliczu różnorodnych zagrożeń – pożarów, powodzi, walki ze skutkami burz i nawałnic, katastrof budowlanych.
Oficjalne zasady funkcjonowania KSRG zostały określone w 1994 roku, a rok później system rozpoczął swoją działalność w pełnym zakresie. W 1995 roku do systemu włączono 1164 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP). Obecnie KSRG to rozbudowana sieć jednostek ratowniczych:
– 5155 jednostek OSP,
– 504 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP,
– specjalistycznych grup ratowniczych działających na poziomie krajowym.
KSRG to kompleksowy system, działający w zakresie:
– walki z pożarami,
– ratownictwa technicznego ,chemicznego i ekologicznego, wodno-nurkowego i poszukiwawczo-ratowniczego.
Współpracuje z Państwowym Ratownictwem Medycznym i innymi służbami. System wpierany jest przez siły wojskowych, zakładowych i lotniskowych straży pożarnych Jednostki KSRG są gotowe do działania w przypadku klęsk żywiołowych, zagrożeń biologicznych, zdarzeń o charakterze terrorystycznym oraz sytuacji radiacyjnych.
Dziś KSRG dysponuje ponad 120 tysiącami strażaków-ratowników 12 tysiącami pojazdów ratowniczych gotowych do działania o każdej porze dnia i nocy.