Co szósty internauta korzysta z Facebooka codziennie, wynika z badań przeprowadzonych w 2015 roku. Jest to obecnie najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie, również wśród polskich strażaków.
Jeszcze 5-6 lata temu wszyscy zachwycali się serwisem Nasza-Klasa, z dnia na dzień strona stawała się coraz popularniejsza, co dawało jej miejsce w ścisłej czołówce rankingu najczęściej odwiedzanych stron internetowych w Polsce. Ale wszystko, co dobrze, szybko się kończy. W okolicach 2010 roku serwis tracił szybko popularność i obecnie mało kto z niego korzysta.
Nasza-Klasa, obecnie nk.pl szybko traciła więc ktoś musiał na tym skorzystać, i skorzystał, był to Facebook potężny serwis społecznościowy założony w 2004 roku przez Marka Zuckerberga. Jednak dopiero od 2008 roku działa polska wersja językowa. I tak samo jak w przypadku NK z dnia na dzień polscy internauci ‘zamieszkali’ na Facebooku.
Wystarczy tej historii, czas na trochę informacji o ‘strażackiej’ części tego potężnego serwisu.
W Polsce wśród jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych fb stał się popularny około trzy lata temu, dzisiaj niektóre profile jednostek OSP mają nawet cztery tysiące fanów, nieco gorzej idzie PSP, ale to raczej przez to, że aby dana komenda czy to Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza mogła założyć profil potrzebuje zgody komendanta, który w niektórych przypadkach musi akceptować materiały przed publikacją. Jeśli takiej zgody nie było profile szybko były kasowane, najlepszym przykładem jest tutaj nieistniejący profil JRG 4 Poznań, który publikował zdjęcia w jakich warunkach pełnią służbę po przeprowadzce. Zniknął on z sieci po kilku dniach.
W tej chwili zauważyć można że przynajmniej jedna lub dwie jednostki OSP w danym powiecie mają swoje profile na Facebooku, ochotnicy pokazują głównie na nich swoją pracę, przekazują ważne informacje mieszkańcom na temat zagrożeń związanych z czadem czy silnym wiatrem.
Jeśli chodzi o jednostki Państwowej Straży Pożarnej to jest ich w mało, najczęściej korzystają z serwisu strażacy z Krakowa, Bydgoszczy, Knurowa, Łodzi, Poznania oraz Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie i Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie.
Kolejnym popularnym serwisiem społecznościowym jest Twitter, tam bardzo aktywna jest KW PSP Warszawa, z kolei na Instagramie zaczynają pojawiać się profile jednostek OSP.
Poniżej kilka przykładów:
Foto.roadsafe.pl