W ostatnich dniach terenie województwa podlaskiego stwierdzono kolejne ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń, w związku tym w działania mające na celu minimalizację ryzyka przeniesienia choroby zaangażowana została straż pożarna.
Ogniska ASF stwierdzono między innymi na terenie powiatu zambrowskiego i wysokomazowieckiego.
Jak poinformowała nasz portal Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku do głównych działań straży pożarnej polega ułożenie, nawadnianie i nadzorowanie mat dezynfekcyjnych oraz zabezpieczenie miejsc spalania skażonej paszy i słomy.
Jednostką wiodącą w zakresie działań związanych z wystąpieniem ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń jest Krajowy lub Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej zgonie z Planem Zarządzania Kryzysowego mają charakter wspomagający i ich zakres jest zależny od potrzeb zgłoszonych przez lekarza weterynarii.
Podstawy i zakres podejmowanych działań przez jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie województwa podlaskiego w związku z wystąpieniem ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF):
1. Zgodnie z Art.1.2 pkt 3 – ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (T.J.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1340 ze zmianami ) do działań PSP należy wykonywanie pomocniczych specjalistycznych czynności ratowniczych w czasie klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń przez inne służby ratownicze.
2. W Krajowym Planie Zarządzania Kryzysowego 2013-2015 do zadań Komendanta Głównego PSP jako podmiotu wspomagającego działania Inspektora weterynarii należy pomoc w przygotowaniu mat dezynfekcyjnych, udział w zabezpieczeniu przeciwpożarowym palenisk wykorzystywanych do unieszkodliwiania zwłok zwierzęcych, skażonych produktów pochodzenia zwierzęcego i pasz, pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej (Epizotie).
3. W Wojewódzkim Planie Zarządzania Kryzysowego na terenie województwa podlaskiego z 2015 roku do zadań PSP w przypadku procedury postępowania w czasie zagrożenia wystąpieniem lub wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt (epizootie):
· pomoc w prowadzeniu czynności dezynfekcyjnych (doraźne udostępnianie sprzętu wysokociśnieniowego i w razie potrzeby dostarczanie wody);
· budowa i obsługa mat dezynfekcyjnych oraz realizacja dekontaminacji ludzi i sprzętu na granicy obszarów zapowietrzonego i zagrożonego, wyznaczonych przez organ Inspekcji Weterynaryjnej (IW);
· wsparcie działań przy niszczeniu zwłok np. w wariancie palenia lub zakopywania oraz zabijania przy użyciu gazów;
· udostępnianie obiektów (ośrodek szkolenia, ośrodek wypoczynkowy itp.) do zakwaterowania przejściowego sił i środków wykorzystywanych do likwidacji ognisk choroby zakaźnej zwierząt ( np. dla Sił Zbrojnych RP);
Warto dodać, że ASF nie jest groźny dla ludzi, ale przynosi duże straty gospodarcze. Zakażone świnie są ubijane.
Poniżej zdjęcia z działań Ochotniczej Straży Pożarnej w Zbrzeźnicy (powiat zambrowski)