Kilka dni temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało posłowi Platformy Obywatelskiej Pawłowi Olszewskiemu, który pytał o modernizację służb mundurowych i szpital polowy.
Pełna treść odpowiedzi:
Szanowny Panie Marszałku,
w odpowiedzi na interpelację numer 4870 Posła na Sejm RP Pana Pawła Olszewskiego w sprawie programu modernizacji służb mundurowych oraz budowy pełnowymiarowego szpitala polowego uprzejmie informuję, że w ww. programie pn. “Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”, w zakresie działania państwowej i ochotniczych straży pożarnych (OSP) przewidziano środki na dostosowanie struktury sprzętu ratowniczego i szkoleń ratowników do zagrożeń występujących aktualnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Należy wskazać, że szeroki zakres dziedzin ratowniczych, tj. walka z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne, ekologiczne i medyczne powoduje konieczność ciągłego doposażania ww. straży w odpowiedni sprzęt gwarantujący skuteczne i bezpieczne wykonywanie czynności ratowniczych.
Ujęty w ww. Programie sprzęt i wyposażenie specjalistyczne stanowią rozszerzenie istniejącego potencjału ratowniczego, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 listopada 2014 r. w sprawie szczegółowych zasad wyposażenia jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. poz. 1793).
Łącznie na zakupy sprzętu transportowego (zakup nowych pojazdów oraz wymianę przestarzałych) zaplanowano kwotę w wysokości 302.478 tys. zł. Zakupy dla jednostek centralnych Państwowej Straży Pożarnej oraz szkół pożarniczych obejmować będą głównie: średnie samochody ratownictwa technicznego, ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze, samochody specjalne z podnośnikiem hydraulicznym, drabiną mechaniczną, kontener ze sprzętem ochrony dróg oddechowych i kontener sanitarny. Ze środków dotacji dla jednostek włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego planuje się również zakup 400 ciężkich i średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych, natomiast dla OSP przewiduje się dofinansowanie zakupu 136 ww. pojazdów. Z budżetów wojewodów planowane są natomiast zakupy samochodów ratowniczo-gaśniczych, które zastąpią najstarsze pojazdy o przekroczonym normatywnym okresie eksploatacji.
Ponadto, na zakup sprzętu techniki specjalnej zaplanowano kwotę w wysokości 65.380 tys. zł. W ramach dotacji dla krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego zostaną zakupione zestawy narzędzi hydraulicznych, pomp i motopomp, agregatów prądotwórczych, pił do cięcia drewna, stali i betonu, drabin, inny sprzęt pożarniczy i specjalistyczny np. gaśniczy, pianowy, do działań specjalistycznych na poziomie podstawowym, sprzęt i armatura wodna oraz inny sprzęt ratowniczy. Analogiczny sprzęt ratowniczy zostanie również zakupiony w ramach dotacji dla jednostek OSP.
Natomiast w ramach zakupów związanych ze szkoleniem ratowników planowane jest doposażenie szkół Państwowej Straży Pożarnej w fantomy, zestawy do szkoleń i recertyfikacji uprawnień z pierwszej pomocy, zestawy hydrauliczne narzędzi ratowniczych oraz doposażenie poligonów w szkołach w sprzęt ratowniczy.
Ponadto pragnę nadmienić, że dalsze doposażanie w specjalistyczny sprzęt z zakresu ratownictwa, jak również sprzęt dydaktyczno-szkoleniowy dla potrzeb kształcenia i doskonalenia zawodowego ratowników będzie realizowane w ramach projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Odnosząc się do natomiast do zagadnienia dotyczącego utworzenia szpitala polowego uprzejmie informuję, że Państwowa Straż Pożarna w oparciu o budżet własny oraz środki przekazane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (14,5 mln zł), m.in. na doposażenie Państwowej Straży Pożarnej w niezbędny sprzęt na potrzeby zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży, podjęła działania zmierzające do utworzenia profesjonalnego szpitala polowego. Dotychczas zrealizowano I etap budowy ww. szpitala. Utworzony komponent medyczny, składający się z kompleksu namiotów, został z powodzeniem wykorzystany podczas Światowych Dni Młodzieży na potrzeby działań ratowniczych, prowadzonych przy współdziałaniu z Państwowym Ratownictwem Medycznym.
Komponent szpitalny został zbudowany w oparciu o infrastrukturę – również osobową – Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i jest gotowy do wykorzystania w przypadku wystąpienia nagłych i długotrwałych zdarzeń. Wspomniany komponent medyczny będzie rozwijany w zależności od dostępnych środków finansowych.
Z poważaniem,