Grupa
Z końcem września poligon pożarniczy w Grupie został oficjalnie oddany do użytku. Jest to najnowocześniejszy tego typu obiekt w europejskich krajach NATO.
Mała miejscowość pod Grudziądzem znana jest głównie z potężnego obiektu wojskowego – Centrum Szkolenia Logistyki. W jego murach szkolą się m.in. słuchacze Szkoły Specjalistów Pożarnictwa. Szkoły, o której komendant Centrum pułkownik Krzysztof Tokarczyk mówi z dumą, że posiada nowoczesne wyposażenie, dobrze przygotowaną kadrę instruktorską i realizuje na wysokim poziomie zadania szkoleniowe na potrzeby Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.
Dlatego właśnie w Grupie zdecydowano o budowie poligonu strażackiego, który zapewni nowoczesne, wszechstronne zabezpieczenie procesu szkolenia, zakwaterowanie i zabezpieczenie czasu wolnego słuchaczy. – Wiele z tych inwestycji jest na różnym poziomie zaawansowania, ale jedna z pierwszych – Ośrodek Szkolenia Przeciwpożarowego Szkoły Specjalistów Pożarnictwa została zakończona i dzisiaj uroczyście otwarta i oddana do użytku – powiedział płk Tokarczyk.
– Uruchomienie Ośrodka Szkolenia Szkoły Specjalistycznej Pożarnictwa Centrum Szkolenia Logistyki w Grupie jest znaczącym krokiem na drodze do podnoszenia i doskonalenia umiejętności Waszych, ale także przyszłych pokoleń – napisał do strażaków stacjonujących w Grupie Bartłomiej Grabski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, którego list odczytał szef jego Sekretariatu płk Adam Kubiak. – Należy podkreślić, że to jedyny tego typu obiekt w europejskich krajach NATO, w którym możliwe stanie się prowadzenie profesjonalnych szkoleń lotniskowych służb ratowniczych oraz uzyskanie pełnej zdolności do prowadzenia działań w realnych warunkach.
Minister nie szczędził również wyrazów uznania dla strażaków za ich trud podczas likwidacji zagrożeń zarówno w jednostkach wojskowych, na poligonach jak i podczas zabezpieczania strategicznych przedsięwzięć takich jak choćby ostatnia Anakonda-16 czy szczyt NATO.
– Ten poligon to nasze dziecko. Życzę Wam z całego serca, aby przyszło Wam spotykać się z zagrożeniami wyłącznie na tych trenażerach i symulatorach. Abyście byli wolni od rzeczywistych akcji. A jeżeli do nich dojdzie, to żeby Wasza wiedza i umiejętności, które w Centrum zdobywacie, była Wam przydatna – mówił szef Inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej pułkownik Tadeusz Likus, a korzystając z okazji dziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie poligonu. – Wzajemna współpraca i dziesiątki godzin uzgodnień pozwoliły osiągnąć pożądany efekt. I udało się!
Zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał brygady Jan Dziedzic podkreślił z kolei, że poligon pożarniczy to jeden z wielu zaplanowanych w CSLog elementów infrastruktury, który wzmacnia zaplecze szkoleniowe dla logistyków. W imieniu szefa Sztabu Generalnego WP i swoim dziękował za efekt całej włożonej tutaj pracy, zaś strażakom gratulował ośrodka: – Strażacy wojskowi to nie jest jakaś służba pomocnicza, to nie jest jakiejś drugiej klasy wojsko, ale podsystem ochrony i przetrwania wojsk niezbędnej do pełnej zdolności operacyjnej wojska.
Inwestycja polegająca na budowie poligonu pożarniczego w miejscowości Grupa dla potrzeb Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu została zatwierdzona przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego 25 marca 2015 r. Zakres inwestycji obejmował m.in. budowę budynku szkoleniowo-socjalnego z pomieszczeniami magazynowymi i wieżą obserwacyjną, budowę budynku szkoleniowego, posadowienie grupy kontenerów treningowych „komora”, posadowienie trzech trenażerów do gaszenia pożarów statków powietrznych „trenażer”: CASA C-295M, F16 i śmigłowca Mi-17 oraz budowę dwóch torów do ćwiczeń.
Jarosław Pędziak specjalista Ośrodka Szkolenia Szkoły Specjalistycznej Pożarnictwa Centrum Szkolenia Logistyki w Grupie tłumaczy, że poligon będzie wykorzystywany w cyklu tygodniowym przez co najmniej 40 godzin w co najmniej 40 takich cyklach w ciągu roku. Łącznie w ciągu roku przeszkolonych zostanie około 2000 osób z wojskowych straży pożarnych i lotniskowych służb ratowniczych. Praktyczne zajęcia szkoleniowe będą trwały co najmniej 20 minut. W ciągu jednego dnia szkoleniowego będzie przeprowadzanych maksymalnie dziewięć takich zajęć w trzech panelach: ranny, popołudniowy i wieczorny (nocny). Na poligonie pożarniczym ćwiczenia praktyczne będą się odbywały w danej chwili tylko na jednym z jej elementów (komora lub na jednej z atrap).
Opracowanie, foto:Katarzyna Portianko-Gaca – WDK IWsp SZ