Niemcy
W dniach od 14 do 16 października grupa strażaków ochotników z powiatu krakowskiego i wielickiego wzięła udział w szkoleniu z zakresu taktyki gaszenia pożarów wewnętrznych, które odbyło się w miejscowości Aschheim pod Monachium.
W pierwszym dniu ochotnicy wzięli udział w wykładzie podczas którego poruszono m.in. budowę i obsługę prądownic typu Turbo-Jet, metody natarcia wewnątrz pomieszczeń oraz jak osiągnąć najlepszą skuteczność gaszenia. Po wyczerpującym wykładzie na dziedzińcu jednostki zorganizowano zajęcia praktyczne, ich głównym celem było opanowanie technik sprawdzania temperatury w pomieszczeniu objętym pożarem, obniżania temperatury wewnątrz pomieszczenia ( schładzanie gazów podsufitowych) i procedur postępowania w przypadku rozgorzenia ( zjawiska flashover ) czyli gwałtownego rozprzestrzenienia się pożaru.
Następnego dnia zajęcia odbywały się na terenie poligonu miejscowej straży pożarnej. Tamtejsi instruktorzy zajmujący się na co dzień szkoleniami z pożarów wewnętrznych przeprowadzili zajęcia praktyczne w warunkach pożarowych. Były one podzielone na cztery “części” :
1. Pierwsze zadanie polegało na pokonaniu labiryntu w kontenerze w warunkach bardzo ograniczonej widoczności, bez możliwości użycia latarek. Temperatura panująca wewnątrz kontenera to około 70 stopni celsjusza.
2. Drugie zadanie polegało na przeszukaniu pomieszczenia i odnalezienie osoby poszkodowanej również w warunkach ograniczonej widoczności. Kontener został specjalnie przygotowany aby jak najlepiej przypominał pokój mieszkalny. Na swojej drodze można było spotkać: szafy, stoliki, wersalki. Temperatura panująca w środku sięgała około 90 stopni celsjusza.
3. W trzecim kontenerze mieliśmy już do czynienia z prawdziwym pożarem. Temperatura wewnątrz pomieszczenia na wysokości 1 metra sięgała około 200 stopniom celsjusza i była niebezpieczna dla naszego sprzętu ochrony układu oddechowego. Stąd też konieczne było poruszanie się jak najniżej podłoża. W tej części szkolenia instruktor demonstrował jak para wodna wytworzona podczas gaszenia pożaru wpływa na wzrost temperatury oraz jak umiejętnie chłodzić gazy pożarowe.
4. W czwartym ćwiczeniu mieliśmy za zadanie jako rota bez obecności instruktora ( ale pod jego nadzorem ) wykonać procedurę otwarcia drzwi, schłodzenia gazów pożarowych, sprawdzenia temperatury poprzez krótki strzał prądem rozproszonym w strefę podsufitową i obserwacje kropel wody. Na koniec mieliśmy za zadanie wykonać procedurę stosowana podczas zjawiska flashover czyli jednego z najniebezpieczniejszych zagrożeń jakie mogą spotkać strażaka podczas pożaru. Polega ona na błyskawicznej zmianie ustawień prądownicy i stworzenie “kurtyny wodnej” chroniącej ratowników przed płomieniami. Jednocześnie podczas zmiany ustawień prądu wody strażacy przewracają się na prawy bok i natychmiast wycofują się z pomieszczenia. Wszystkie te czynności łącznie z ewakuacją trwały kilka sekund.
Wszyscy strażacy ukończyli szkolenie wynikiem pozytywnym otrzymując certyfikat.
Szkolenie odbywa co dwa lata dzięki współpracy powiatów wielickiego i monachijskiego.
Foto. OSP Czarnochowice