4 listopada Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 23 września 2016 r. o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o współpracy w dziedzinie zapobiegania katastrofom, klęskom żywiołowym, innym poważnym wypadkom oraz usuwania ich następstw, podpisanej w Białymstoku dnia 23 kwietnia 2016 r.
Podpisana przez Prezydenta umowa ma na celu zapewnienie mechanizmów współdziałania stron w ochronie przed klęskami żywiołowymi, katastrofami ekologicznymi i innymi poważnymi wypadkami zagrażającymi życiu i zdrowiu ludzi, mieniu lub środowisku naturalnemu oraz określa zasady dwustronnej współpracy w dziedzinie ratownictwa i ochrony ludności i będzie miała zastosowanie w sytuacjach kryzysowych, w celu ratowania życia, zdrowia, mienia i środowiska naturalnego, kiedy upływ czasu odgrywa kluczową rolę.
Dokument pozwoli znacznie skrócić czas przystąpienia do działań służb ratowniczych państw obu stron w przypadku wystąpienia poważnego wypadku na terytoriach Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Białorusi, zwłaszcza w rejonach przygranicznych.
Umowa składa się z preambuły oraz 19 artykułów, załącznikami do umowy są: wykaz dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy państwowej dla grup ratowniczych i ekspertów oraz zaświadczenie dla grupy ratowniczej lub ekspertów o udzielaniu pomocy. Uregulowano takie sprawy, jak np. jej zakres przedmiotowy, właściwe organy, odpowiedzialne za wykonywanie umowy (po stronie Rzeczypospolitej Polskiej jest to Minister Spraw Wewnętrznych), wskazane są przykładowe rodzaje form pomocy, jaka może być udzielona drugiej stronie, w szczególności przez kierowanie grup ratowniczych czy niezbędnego wyposażenia i środków pomocy. Ponadto, w Umowie opisane są inne formy współpracy miedzy jej Stronami, takie jak: doskonalenie systemów wykrywania i powiadamiania o katastrofach, wspólne projekty naukowo-badawcze, wspólne ćwiczenia czy przygotowywanie specjalistów i programów specjalistycznych.
Republika Białorusi jest jedynym państwem sąsiadującym z Rzecząpospolitą Polską, z którym nie została dotychczas zawarta umowa regulująca sprawy związane z udzielaniem i przyjmowaniem pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych.
Ustawa ratyfikacyjna wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Foto. KP PSP Hajnówka