Trójmiasto
W dniu 26 lipca 2017 nad ranem do województwa pomorskiego nadeszła strefa intensywnych opadów, opady były tak intensywne, że doszło do zalań ulic, tuneli, mieszkań, piwnic, osiedli. Pod wodą znalazły się jako pierwsze Wejherowo oraz Gdynia. W Gdyni ulica Hutnicza została zalana, a woda z niej wlewała się do budynków wielu firm. Ulice takie jak Morska, Janka Wiśniewskiego stały się rzeką. Do działań wyjechały wszystkie zastępy z terenu miasta, oraz zastępy z OSP Wiczlino, wspomagane przez strażaków z Redy.
Strefa opadów dotarła do Sopotu i Gdańska – to tu będą skupione największe siły Państwowej Straży Pożarnej, bilans wezwań związanych z pompowaniem wody na 10:30 wynosi: Gdynia – 19, Sopot – 13, Wejherowo – 12. Kilka minut po 11 pierwsze zgłoszenia otrzymuje miasto Gdańsk, są to poszczególne zalania ulic pod wiaduktami w ciągu linii kolejowej Gdańsk – Sopot m.in Pomorska, Piastowska i to tam działają strażacy z JRG 5 Gdańsk Oliwa wraz ze służbami miasta, płynie woda na ulicy Obrońców Wybrzeża, Gospody, a w Sopocie zalana ulica Powstańców Warszawy/Okrzei.
13:00 W Gdańskim Centrum Zarządzania Kryzysowego zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. W zebraniu zespołu udział wzięły służby miejskie, PSP i Policji, które monitorują stan opadów i sytuację w mieście oraz na bieżąco podejmują interwencje. Ciągle pada ulewny deszcz, zgłoszenia rosną lawinowo, bilans zdarzeń na 15:30 zmienił się wysoko. Pomorskie łącznie 124 zdarzenia, najwięcej w Gdyni – 37, Sopot – 25, pow. wejherowski – 15, pow. kartuski – 14, Gdańsk – 12, pow.Tczewski – 6.
Strażakom z Gdyni udało się udrożnić przejazd pod wiaduktem na Hutniczej, mimo to godzinę później znów się wypełnił wodą, z kolei strażacy z Gdańska udają się do zalań w południowej części miasta zalane są domy mieszkalne przy ul. Jabłoniowej, oraz na osiedlu przy ul. Potęgowskiej. Pojawiają się także zgłoszenia z terenu Pruszcza Gdańskiego, zalana Dworcowa, oraz woda z pól wlewa się do jednej z firm w powiecie.
17:00 Opady nie ustają, kanał Raduni w Gdańsku powoli wzbiera się na starym mieście przy ul. Elżbietańskiej – tam udał się kontrolnie zastęp z JRG 4. Walkę z wodą opadową strażakom z Gdańska przerywają wypadki m.in Braci Lewoniewskich, Spacerowej, Słowackiego. W powiecie Kartuskim z kolei zalane zostały ulice w Baninie, Chwaszczynie i Tuchomiu woda wlewa się do domów i piwnic, to tam skupiają się Siły i Środki z KP PSP Kartuzy.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa pomorskiego meteorologiczne i hydrologiczne ostrzeżenia III stopnia: Dzisiaj (26.07) od godziny 09:00 do 16:00 sumy opadów osiągnęły miejscami 30-45 mm. Prognozuje się, że do godzin wieczornych suma opadów lokalnie może wzrosnąć miejscami do 60 mm. Prognozowana suma opadów w nocy (26/27.07) od 5 mm do 10 mm, lokalnie do 15 mm. Jutro (27.07) od 5 mm do 10 mm, lokalnie do 15 mm. Suma opadów w okresie od godz. 09:00 dnia 26.07 do godz. 15:00 dnia 27.07 może wynieść od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 75 mm. Opady mają głownie charakter jednostajny. Strefa opadowa bardzo wolno przemieszcza się na zachód. Kolejny bilans zdarzeń na 19:00 wygląda następująco: Pomorskie – 185, Gdynia – 51, Kartuzy – 37. Sopot – 23, Gdańsk – 21, Wejherowo – 13.
20:00 W Sopocie sytuacja coraz gorsza, na ul. Malczewskiego woda z budowy powoduje błotnistą fale zalewającą dom wielorodzinny i ulice. Sopoccy strażacy do zabezpieczenia ułożyli ponad 100 worków z piaskiem, obecny był także Komendant Miejski PSP w Sopocie, dodatkowo wysłano w okolice sopockiego Hipodromu pompę wodną – podziemny zbiornik retencyjny zbierający wodę opadową z terenu miasta, wylewa i grozi zalaniem boksów w który znajdują się konie, tam pompowanie zakończyło się o północy.
Sztab kryzysowy wraz z przedstawicielami straży pożarnej w Gdańsku, dysponuje samochód kontener p.powodziowy z JRG 3 w Gdańsku na ul. Słowackiego i Chrzanowskiego do rzeki Strzyży, która w roku ubiegłym spowodowała potężne starty materialne, woda przez dwa dni utrzymywała się w centrum Wrzeszcza, wtedy śmierć poniosły dwie osoby. Celem rozłożenia rękawa, który powstrzyma wodę przed wylaniem. To będzie ciężka noc dla strażaków, prognozy nie zapowiadają poprawy lecz pogorszenie.
22:00 Kolejny bilans przedstawia się następująco: Pomorskie – 216, Kartuzy – 57, Gdynia – 55, Gdańsk – 24, Sopot – 23.
23:50 Jaki informuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straż Miejska i brygada Gdańskich Wód pracuje aktualnie przy zbiorniku Zabornia, w którym woda zbliża się do korony. Rezerwa zbiornika powiększana jest za pomocą worków z piaskiem. Pozostałe zbiorniki wciąż dysponują rezerwą od pół metra do metra.
27 Lipca 2017 Po Godz. 0:00 Sytuacja jest zła, zmienia się na gorsze – przewidywane prognozy oraz dalej padający intensywnie deszcz powodują kolejne intensywne działania w Trójmieście tu zacznę od Gdyni. Na ul. Hutniczej oraz Handlowej dalej trwa walka z wodą. Zastępy z KM PSP Gdynia oraz JRG Rumia pompują ponownie wodę z firm, na ul Rdestowej na Pogórzu przerywa wał zbiornika retencyjnego i zalewa osiedle, strażacy układają tam worki z piaskiem i zapory, pod wodą znajdują się działki na Hutniczej.
Gdańsk – Odyseusza (Osowa) wylewający się zbiornik retencyjny przy jednym z budowlanych marketów – tutaj dysponowano zawodowych strażaków z Tczewa i Starogardu Gdańskiego. Zespól Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku o 3:30 wydaje ostrzeżenie dla mieszkańców (Po przez SMS i Straż Miejską) miasta o możliwości przelania zbiornika Srebrniki i wystąpieniu wody z potoku Strzyża w dolnym odcinku. Na miejsce Słowackiego/Chrzanowskiego przybywają kolejne siły i środki jednostek ratowniczo-gaśniczych z Wrzeszcza, Śródmieścia, Oruni, Oliwy. Tutaj strażacy rozpoczną budowanie zapór wodnych celem utworzenia koryta wodnego by przekierować wylaną wodę z potoku Strzyżna na tereny mniej zabudowane.
Nad ranem, strażacy dalej ustawiają worki z piaskiem i budują zapory w kierunku Galerii Bałtyckiej, ok. 5:30 Policja przygotowuje się do zamknięcia:
– ulicy Słowackiego od ronda de la Salle na całej długości do ul. Chrzanowskiego
– Alei Żołnierzy Wyklętych od ronda de la Salle do alei Grunwaldzkiej
– Alei Grunwaldzkiej od Wojska Polskiego do Dmowskiego.
– Niemożliwy będzie też wjazd w Aleję Grunwaldzką i Żołnierzy Wyklętych od ulicy Hynka.
Na telefon otrzymuje kolejny bilans działań pomorskich strażaków, do 7:20 w województwie Pomorskim było 288 zdarzeń: Kartuski – 86, Gdynia – 65, Gdańsk – 34, Sopot – 22.
7:45 Jest bardzo wysoki poziom wody w zbiorniku Srebrniki. W razie przelania woda wyleje przez przelew awaryjny i trafi do potoku Strzyży.
8:45 Bilans wezwań strażaków do wypompowania wody wygląda następująco: Pomorskie – 330, Kartuski – 104, Gdynia – 68, Sopot – 29, Gdańsk – 37.
9:30 – 10:30 Do wylania wody ze zbiornika Srebrniki brakuje kilku centymetrów, w przypadku wylania woda trafi do potoku Strzyża. Powołano Centralny Obwód Operacyjny tzw. Kompanie Przeciwpowodziową z trzech powiatów: Wejherowskiego, Puckiego, Kartuskiego. Cały czas pracuje pompa wysokiej wydajności Saur Neptun Gdańsk, a nad zbiornikiem rzecznik prasowy KW PSP Gdańsk, przeprowadza konferencje prasową dotyczącą obecnej sytuacji jak i ubiegłego dnia. Wciąż z nieba pada intensywny deszcz. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od środy od godz. 6 rano przez całą dobę do czwartku rano, suma opadów w województwie wyniosła od 20 mm do 40 mm, natomiast miejscami do 75 mm, jedynie w strefie nadmorskiej nie przekroczyła 10 mm.
Będąc na skrzyżowania Słowackiego/Chrzanowskiego gdzie trwa układania zapór, mija mnie zadysponowany kolejny kontener przeciw-powodziowy z gdańskiej “trójki”, udaje się do zbiornika retencyjnego przy ul. Chłopskiej. To tam będą prowadzone kolejne działania. Poziom zbiornika Srebrniki zaczyna opadać, mimo opadów notuje się spadek poziomu, co jest bardzo ważne dla wszystkich mieszkańców tej części Wrzeszcza.
Mimo tego, w dolnej części Wrzeszcza (Wajdeloty, Waryńskiego i okoliczne ulice) trwa układanie worków z piaskiem na wejściach do kamienic, przy oknach do piwnic.
11:00 Bilans zdarzeń się powiększa: Pomorskie – 379, Kartuski – 111, Gdynia – 76, Sopot – 35, Gdańsk – 38.
12:00 Najgorszym zmartwieniem dla służb jest teraz Południowa część miasta, tam wylewa potok oruński (Woda z górnych tarasów miasta – Maćkowy, Łostowice, Cztery Pory roku, wpływa do kanału Raduni w dzielnicy Orunia) przy ul. Niepołomickiej/Kampinowska, woda wlała się do kilku posesji, policja zamknęła drogę dojazdową do jednego z większych osiedli. Problemem jest także zbiornik Zabornia przy ul. Kartuskiej, tutaj poziom wody wzrasta i potrzeba było ułożenia dodatkowego poziomu worków z piaskiem.
17:00 Poziom wody w zbiorniku Zabornia nie podnosi się, a ulewne deszcze dają się we znaki innym powiatom, bilans wezwań w innych powiatach rośnie bardzo szybko: Pomorskie – 460, Kartuzy – 127, Gdynia – 76, Sopot – 50, Gdańsk – 43, Kościerzyna – 43.
21:15 Po ponad 40 godzinach niemal nieustannych opadów sytuacja w Gdańsku jest już opanowana, woda opada coraz szybciej, o 20:00 w Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się wieczorne spotkanie Sztabu Kryzysowego. Mimo poprawy pogody służby nadal pozostają w stanie gotowości, a zbiorniki i pozostała infrastruktura powodziowa będzie na bieżąco monitorowana przez całą noc. Również dodatkowe zabezpieczenia w postaci zapór, worków i rękawów nie będą demontowane. Bilans interwencji na tą chwilę wygląda tak: Kartuzy – 150, Gdynia – 78, Sopot – 58, Gdańsk – 44, Kościerzyna – 34, Pruszcz Gdański – 33, Wejherowo – 32.
Deszcz przestaje padać już w całym województwie, będzie to spokojna noc dla służb, a rano przyjdzie czas na podsumowania, miasto Gdańsk obroniło się przed wodą, te dwa dni pokazały, że Gdańsk ma już opracowaną koncepcje działań, lepsza komunikacja między służbami oraz informowania okolicznych mieszkańców za pomocą straży miejskiej, sms-ów, mediów społecznościowych, środków masowego przekazu zdała egzamin. Nie doszło do wylań, pomocne w tym wszystkim były ćwiczenia p.powodziowe w Maju b.r.
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej rano (28 Lipca br., 8:15) wydała ostatni komunikat co do ilości zdarzeń: Łączna ilość zdarzeń w województwie Pomorskim – 525, Kartuzy – 152, Gdynia – 80 (20 wyjazdów OSP Wiczlino), Sopot – 58, Gdańsk – 45, Pruszcz Gdański – 37.
Andrzej Jakubiak
Fotografie: Andrzej Jakubiak, Elżbieta Jakubiak (Gdynia ul. Hutnicza) oraz Jacek Leś/Gdansk112 działania o poranku.