Polska
W dniach 19-20 sierpnia odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. Na posiedzeniu związkowcy ocenili m.in. kwestię podwyżek funkcjonariuszy, która planowana jest na poziomie 4% od nowego roku. Jak czytamy w uchwale związkowców, postulaty nie zostały zrealizowane przez co strażacy rozszerzą protest.
Na początku warto jednak przypomnieć o co walczą strażacy. Związkowcy żądają wzrostu funduszy wynagrodzeń o co najmniej 17% tytułem rekompensaty wzrostu kosztów inflacji w latach 2009-2014. Pokrycia w całości z budżetu MSW lub budżetu państwa kosztów wzrostu wysługi lat w kwocie ponad 8 mln zł. Nie można zapomnieć również o nadgodzinach. Strażacy chcą rekompensaty za służbę w nadgodzinach w kwocie co najmniej równej stawce godzinowej strażaka, a nie jak jest do tej pory, tylko 60% stawki.
Wobec braku realizacji powyższych postulatów, strażacy rozszerzą akcję protestacyjną (w chwili obecnej polegała ona na oflagowaniu samochodów oraz budynków). Rozszerzona akcja protestacyjna będzie składać się z trzech etapów. Pierwszy z nich wejdzie w życie już jutro, tj. 24 sierpnia. Kolejny 1 września, a następny 7.
Jak czytamy w uchwale nr 9/2015 Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” z dniem 24 sierpnia „…ogłasza się bojkot kontroli inspekcji gotowości operacyjnej przeprowadzanych przez grupy operacyjne Komendy Głównej PSP oraz grupy operacyjne komend wojewódzkich”. Bojkot ma polegać na zaprzestaniu udziału w inspekcji gotowości operacyjnej w przypadku jej wpuszczenia na jednostkę.
Kolejny etap protestu, który zacznie się z dniem 1 września polegać będzie na bojkocie nieodpłatnych prac gospodarczych budowlanych, remontowych oraz naprawczych, które wykonywane są przez strażaków podziału bojowego w czasie pełnienia służby.
Ostatni etap (7 września) polegać będzie na bojkocie szkoleń w jednostkach ratowniczo – gaśniczych oraz prowadzenia szkoleń i zawodów OSP. Dokładnie bojkot polegać będzie na nie wypełnianiu książek szkolenia, na uczestniczeniu w zajęciach sportowych, lub w czasie przewidzianym na szkolenia prowadzeniu drobiazgowej kontroli i konserwacji sprzętu pożarniczego OT 1, sprawdzaniu sprawności ODO, przeglądzie atestów i dopuszczeń sprzętu ochrony osobistej strażaka, oczyszczaniu zgodnie z instrukcjami producenta ubrań specjalnych i koszarowych.
Związkowcy oczekują również od Pani Minister MSW zaprzestania wizyt w jednostkach PSP.
Jeżeli postulaty związkowców (wzrost funduszu wynagrodzeń od 2016 roku o minimum 10%, wygospodarowania 8 mln zł na pokrycie kosztów wzrostu wysługi lat oraz przedstawienie propozycji co najmniej zrównania stawki godzinowej rekompensaty za służbę w nadgodzinach) nie zostaną zrealizowane związkowcy wprowadzą kolejny etap protestu, który odbędzie się na ulicach Warszawy i innych miast naszego kraju.
-”Rada Krajowa Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” wzywa wszystkich strażaków zrzeszonych i niezrzeszonych w NSZZ „Solidarność” do wzięcia udziału w Akacji Protestacyjnej…” – czytamy w uchwale.
Uchwałę można znaleźć tutaj https://www.facebook.com/pages/KSP-NSZZ-Solidarno%C5%9B%C4%87/1450387361915985?fref=ts
Na podstawie uchwały nr 9/2015 Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”; Zdjęcie ilustrowane ratownictwo112.com.pl .