Masyw Ślęży
W piątek 15.12.2017 strażacy z Wrocławia, Kątów Wrocławskich oraz ochotnicy z jednostek położonych na południe od Wrocławia doskonalili swoje umiejętności działania w warunkach zimowych. Na masywie Góry Ślęża oraz w jej najbliższym sąsiedztwie ćwiczono różne scenariusze, które mogą mieć miejsce w przypadku wystąpienia obfitych opadów śniegu oraz niskiej temperatury.
Celem ćwiczeń było między sprawdzenie możliwości poruszania się zastępów w trudnym terenie, transport poszkodowanego w obszarze zalesionym i w górach, sprawdzenie łączności podczas poszukiwań, oraz doskonalenie udzielania pomocy poszkodowanym w okresie zimowym (np. w przypadku hipotermii).
Zadania zostały podzielone na kilka części:
– I epizod – przy dolnej stacji dawnego wyciągu narciarskiego na Górze Radunia zostaje poszkodowany turysta. Zespół ZRM nie może dotrzeć na miejsce ze względu na głęboką pokrywę śnieżną i drzewa przewrócone na leśną drogę. Z pomocą ruszają zastępy PSP oraz OSP. Ratownicy wyposażeni w torby medyczne przedzierają się do poszkodowanego. Pozostali strażacy, za pomocy pił mechanicznych, usuwaj przeszkody, aby umożliwić przejazd quadów. Za pomocą tego typu pojazdu, wyposażonego w specjalną przyczepę, poszkodowany z urazem nogi zostanie odtransportowany do ambulansu, który musiał pozostać na głównej drodze.
– II epizod – w wyniku intensywnych opadów śniegu grupa turystów zostaje uwieziona w schronisku na szczycie Góry Ślęża. Po dłuższym oczekiwaniu na poprawę sytuacji decydują się na wezwanie pomocy. Na ratunek ruszają zastępy PSP oraz OSP, które niebieskim szlakiem przedzierają się na szczyt.
– III epizod – w międzyczasie jeden z turystów decyduje się wyruszyć samotnie w dół w celu sprowadzenia pomocy na własną rękę. Gdy opada sił, a jego organizm ulega gwałtownemu wychłodzeniu, dzwoni po pomoc na numer 112. Dyspozytor z numeru alarmowego stara się namierzyć telefon dzwoniącego i przekazać koordynaty GPS do ratowników. Strażacy przemierzając zbocze pieszo, odnajdują w końcu poszkodowanego w stanie hipotermii.
– IV epizod – kolejna część ćwiczeń miała charakter warsztatowy i odbywała się nad zalewem w Sulistrowicach. Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodnego z JRG 1 we Wrocławiu szkolili z zasad wykorzystania sprzętu do ratownictwa wodnego i lodowego. Strażacy uczestniczący w ćwiczeniach mieli okazję przetestować w praktyce specjalne kombinezony ułatwiające utrzymanie się na wodzie i zapewniające utrzymanie temperatury ciała. Uczyli się zasad holowania poszkodowanego w wodzie oraz mieli okazję zapoznać się w teorii z zasadami wykorzystania platformy do ratownictwa lodowego.
W ćwiczeniach udział wzięły:
– jednostki OSP m.in. OSP Sobótka, OSP Sobótka Zachodnia, OSP Mietków, OSP Księginice Małe, OSP Kobierzyce
– OSP JRS Wrocław,
– GRS OSP Starówka,
– zastępy PSP z JRG 1, JRG 5 oraz JRG 6 Komendy Miejskiej we Wrocławiu.