Internet ma moc. Łączy ludzi i ich opinie. Pomaga rozwiązywać problemy i organizować wsparcie. Tego typu działanie narodziło się wczoraj (19 marca) na jednej z grup społeczności strażackiej portalu Facebook.
#ZapytajSuskiego to proponowany hashtag, którego celem jest gromadzenie w sferze publicznej mediów społecznościowych pytań i wątpliwości dotyczących działań Państwowej Straży Pożarnej wobec strażaków-ochotników. Wspomniany hashtag to inicjatywa społeczna i choć przez wielu traktowana jest jako ironiczna forma wyrażenia swojej niechęci do wciąż postępującego konfliktu na linii KG PSP-OSP – już teraz znajduje swoich zwolenników, używających tagu do upubliczniania realnych wątpliwości i prawdziwych pytań społeczności ochotników dla Komendanta Głównego PSP – gen. bryg. Leszka Suskiego. Jak podkreśla autor inicjatywy oraz jej zwolennicy – ostatnie działania Komendy Głównej odbywają się bez zrozumiałego dla ochotników celu. Ten zaś bywa trudny do wytłumaczenia przez funkcjonariuszy odpowiedniego szczebla, a wysyłanie indywidualnych pytań do komend nie oddaje relatywnych oczekiwań.
SKĄD I DLACZEGO?
Ogniskiem zapalnym akcji stały się działania KG PSP względem dokumentacji wizualnej stanu jednostek OSP oraz ich podziału bojowego. Do 23 marca br. PSP ma dysponować 7 fotografiami wszystkich jednostek OSP przedstawiających:
- dojazd do strażnicy
- budynek strażnicy (zewnątrz)
- podział bojowy
- kuchnię
- salę
- garaże
Wyżej przedstawione działanie wywołało burzę i podzieliło druhów. Zdecydowana większość buntuje się przeciw przedstawionym oczekiwaniom komendy, argumentując w/w akcję jako wykroczenie poza działalność ratowniczo-gaśniczą jednostki OSP i ingerencję w pozostałe sfery i aspekty funkcjonowania. Zwolennicy natomiast twierdzą, że akcja ma sens i przysłuży się poprawieniu gospodarności środków finansowych MSWiA przeznaczanych na ochotników. Jako że ze strony oficjeli nie ma podanej argumentacji – tę tworzą sami druhowie i o ile ze strony zwolenników jak i przeciwników wychodzą sensowne konkluzje – nie brakuje także kreatywnych teorii spiskowych.
Faktem jest, że funkcjonariusze KM/KP PSP już rozpoczęli wizyty w remizach lub przedstawili datę i czas przyjazdu reprezentantów. Tu pojawia się kolejny problem, bo jak relacjonują druhowie – sami funkcjonariusze przyznają, że nie do końca są w stanie sprecyzować cel dokumentacji.
Zainteresowani mogą śledzić dyskusje na forach tematycznych oraz w grupach portali społecznościowych. Czynny tag #ZapytajSuskiego również pomoże trafić do odpowiednich dyskusji. W nich zaś można znaleźć m. in. sposób „obrony” przed wizytą strażaków PSP czy na bieżąco śledzić nowo otrzymane na temat akcji informacje.