Lubań
Państwowa Straż Pożarna w Lubaniu na Dolnym Śląsku wzbogaciła się o średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault D16 oraz łódź ratowniczą z silnikiem zaburtowym Yamaha i przyczepą do transportowania. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, w której skład wchodzi Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza, zabezpiecza obszar o powierzchni 429,3 km2 zamieszkały przez ponad 55 tysięcy osób. System ochrony przeciwpożarowej powiatu lubańskiego tworzy także 17 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w tym siedem włączonych do struktur Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Rocznie jednostki PSP i OSP interweniują przy ponad 1000 zdarzeń, gdzie dominują inne miejscowe zagrożenia (zdarzenia drogowe, usuwanie skutków wichur, nawałnic, lokalne podtopienia) oraz pożary (budynki mieszkalne i gospodarcze, nieużytki rolne, obszary leśne).
Początkiem marca br. lubańscy strażacy otrzymali nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa technicznego. Koszt pojazdu to ponad 900 tysięcy złotych. Zakupiono także łódź płaskodenną konstrukcji aluminiowej wyposażoną w przyczepkę transportową i silnik zaburtowy Yamaha. Inwestycja została zrealizowana przez Starostwo Powiatowe w Lubaniu w ramach projektu „Kom(m)ando Zuf Hilfe/Na pomoc!”. Projekt został współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia na lata 2014-2020.Jak podkreślają strażacy z Lubania nowy wóz daje gwarancję niezawodności i pozwoli na odciążenie bardziej wyeksploatowanego taboru. Ponadto zwiększy komfort pracy samych ratowników. Średni samochód ratowniczo-gaśniczy oznaczony, jako GBARt 3/16 został zabudowany na podwoziu Renault D16 przez przedsiębiorstwo Pojazdy Specjalne Szczęśniak. Posiada silnik o mocy 210KM i napęd uterenowiony w układzie 4×4. Otrzymał numer operacyjny 471[D]21 i po wprowadzeniu do podziału bojowego będzie pełnił funkcję pierwszego wyjazdu w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej. Pojazd został doposażony m.in.: w wyciągarkę, pneumatyczny maszt oświetleniowy w technologii LED, działko wodno-pianowe, linie szybkiego natarcia o długości 60 metrów oraz fale świetlną i oświetlenie pola pracy. Układ wodno-pianowy tworzy zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, 300 litrowy zbiornik środka pianotwórczego i autopompa o wydajności 1600 l/min. W skład wyposażenia ratowniczo-gaśniczego wchodzi:
- armatura pożarnicza,
- agregat prądotwórczy,
- aparaty ochrony dróg oddechowych i zapasowe butle z powietrzem,
- drabina strażacka o długości 10 metrów,
- drabina nasadkowa (drewniana, trzy przęsła),
- piły spalinowe do drzewa, pilarka tarczowa do betonu i stali
- podręczny sprzęt burzący,
- poduszki podnoszące wysokociśnieniowe,
- pompa pływająca,
- ubrania żaroodporne,
- urządzenia pomiarowe,
- sprzęt łącznościowy i oświetleniowy,
- wyposażenie do zabezpieczania i oznakowywania miejsca działań,
- zestaw do ratownictwa medycznego PSP R1,
- zestaw narzędzi hydraulicznych Holmatro.
Składam serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu sesji fotograficznej dla st. kpt. Mariusza Kadłubowskiego oraz dla strażaków ze zmiany I za współpracę, ogromną cierpliwość i miłe przyjęcie w progach lubańskiej jednostki.
Tekst/foto: Kamil Czereba